Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Volkswagen prezentuje nowe silniki 
2015-05-18
Volkswagen prezentuje nowe sil

Volkswagen zaprezentował jednostki napędowe najnowszej generacji – 6.0 W12 TSI, jeden z najbardziej wyrafinowanych silników na świecie służący do napędu aut luksusowych oraz nowego diesla 2.0 TDI spełniającego normę Euro 6 i przeznaczonego do lekkich pojazdów dostawczych.


Kolejna generacja luksusowych silników W12 TSI to jedna z najbardziej fascynujących i zaawansowanych technologicznie jednostek napędowych na świecie. W ramach doskonalenia konstrukcji i uzupełniania jej o nowe rozwiązania połączono dwa, stosowane dotychczas rozdzielnie procesy spalania – bezpośredni wtrysk paliwa FSI z Audi oraz wtrysk wielopunktowy TMPI z Bentleya, tworząc nowe skuteczne rozwiązanie oznaczone jako TSI. W ramach rozwoju konstrukcji zastosowano plazmowe pokrycie gładzi cylindrów, układ olejowy z włączaną pompą oleju (sprawdzający się także podczas jazdy w terenie), system chłodzenia z wbudowaną jednostką sterowania temperaturą, układ dozowania paliwa z bezpośrednim wtryskiem wysokociśnieniowym i niskociśnieniowym wtryskiem do kanału dolotowego, doładowanie biturbo ze sprężarką Twin-Scroll, system odłączania jednej głowicy cylindrów (lewej, patrząc w kierunku jazdy), układ sterowania silnikiem z dwiema jednostkami sterującymi oraz system start-stop, zmniejszający zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji. Komfort pracy tej jednostki napędowej jest szczególnie wysoki także dzięki m.in. adaptacyjnemu zawieszeniu silnika z hydraulicznym tłumieniem, w którym elektromagnetyczne siłowniki przeciwdziałają drganiom silnika inicjując ruchy przeciwstawne.

Zastosowane rozwiązania sprawiają, że nowy W12 TSI jest najoszczędniejszą 12-cylindrową jednostką napędową w segmencie aut luksusowych. Emisja CO2 na poziomie niższym niż 250 g/km (wg cyklu NEDC), przy mocy wynoszącej 447 kW/608 KM (przy 6000 obr./min) i maksymalny moment obrotowy o wartości 900 Nm (osiągany w przedziale 1500-4500 obr./min) pokazują dobitnie, jak sprawnie i na jak wysokim poziomie silnik ten łączy wydajność i osiągi. Zależnie od modelu auta ta 6-litrowa 12-cylindrowa jednostka napędowa zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w czasie krótszym niż 4 sekundy i prędkość maksymalną, wynoszącą ponad 300 km/h.

Nowy silnik 2.0 TDI, skonstruowany w oparciu o modułową platformę konstrukcyjną dla jednostek wysokoprężnych, będzie święcił swoją premierę wraz z wprowadzeniem na rynek nowych pojazdów użytkowych Volkswagena – Multivana i Transportera. Tę nową rodzinę silników opracowano pod kątem zadań, do jakich wykorzystuje się pojazdy użytkowe, zwiększono też zakres mocy tych jednostek napędowych.

U podstaw konstrukcji leżała potrzeba znacznego zmniejszenia zużycia paliwa (średnio o 14%) przy jednoczesnym spełnieniu norm emisji spalin narzuconych normą Euro 6; równie ważny był taki przebieg momentu obrotowego, by zapewniał jak największą elastyczność jednostki napędowej. Najmocniejsze silniki tej rodziny są wyposażane w nową dwustopniową turbosprężarkę.

Aby z nawiązką spełnić wymagania dotyczące emisji tlenków azotu i cząstek sadzy wynikające z normy Euro 6, oprócz bezpośredniego wtrysku common-rail z ciśnieniem wynoszącym 2000 bar, zastosowano nowy system odprowadzania spalin wykorzystujący niską temperaturę i wysokie ciśnienie oraz chłodnicę powietrza doładowującego chłodzoną cieczą. Neutralizacja spalin dokonuje się w katalizatorze oksydacyjnym z dołączanym filtrem cząstek stałych i katalizatorem SCR.

Cztery wersje tej jednostki napędowej dysponują mocą od 62 kW (84 KM) do 150 kW (204 KM) oraz momentem obrotowym od 220 Nm do 450 Nm. Moc jednostkowa wynosząca ponad 76 kW oraz jednostkowy moment obrotowy o wartości ponad 225 Nm na litr pojemności (plus ok. 13%) wyznaczają nowy standard wśród jednostek napędowych stosowanych w lekkich autach użytkowych. Dzięki wykorzystaniu zalet turbosprężarki ze zmienną geometrią turbiny, będącej elementem doładowania biturbo, znacznie wzrósł także moment obrotowy dostępny od chwili uruchomienia silnika.

Najwyższą przyjemność z jazdy oraz dynamikę zapewnia ponadto, obok odpowiedniej mocy silnika, potężny moment obrotowy dostępny w szerokim zakresie obrotów. W silnikach o mocy do 110 kW zastosowano przy tym turbosprężarkę o zmiennej geometrii kierownicy turbiny. W najmocniejszej jednostce napędowej osiągającej 150 kW całkowicie przekonstruowano dostępny już wcześniej system dwustopniowego doładowania uzupełniając go w fazie wysokiego ciśnienia także o sprężarkę ze zmienną geometrią turbiny.

Całość w zakładce MEDIA (dla zalogowanych)



Źródło: Volkswagen, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.