Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Latające auta w biurze 
2015-08-12
Latające auta w biurze

W roku 1973 Karl Schwanzer stworzył w Monachium „czterocylindrowca BMW”, jeden z najpiękniejszych budynków centrali koncernowych na świecie. W roku 2013 budynek znalazł się w pierwszej dziesiątce „Best Corporate Buildings in the World”.


Od tamtego czasu BMW Group tworzyła swoją wizjonerską prezencję architektoniczną we współpracy z takimi architektami jak Sir Nicholas Grimshaw, Coop Himmelb(l)au i Gunter Henn.

W roku 2015 iracko-brytyjska architektka Zaha Hadid odebrała od firmy BMW gratulacje z okazji dziesięciolecia powstania budynku centrali w zakładach BMW Group w Lipsku, który oprócz licznych innych nagród wyróżniony został m.in. nagrodą Deutscher Architekturpreis. Sama Zaha Hadid pogratulowała również BMW: „Projekt budynku zakładów BMW Group w Lipsku odzwierciedla zaangażowanie przedsiębiorstwa w zakresie całościowo zintegrowanego środowiska pracy, widocznego w świadomej rezygnacji z tradycyjnego podziału na grupy, który w nowoczesnej organizacji pracy nie jest już potrzebny. BMW w Lipsku wyróżnia integracja, komunikacja współpraca – załoga stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak na przykład rewolucyjne modele i3 oraz i8, które umożliwiły znaczne obniżenie emisji CO2 floty BMW – oraz inicjatywy ważne dla gminy, w której działają zakłady. Sukces zakładów BMW Group w Lipsku podkreśla wizję, ambicję i zaangażowanie wszystkich biorących udział w tym projekcie. Serdeczne gratulacje z okazji dziesięciolecia!”

Projekt spektakularnego budynku centrali BMW był reprezentowany już w roku 2002 na weneckim biennale architektury. Wielką radość przysporzyło przedsiębiorstwu zdobycie w roku 2004 przez Zahę Hadid Nagrody Architektonicznej Pritzkera.

Wewnątrz budynku centrali decydującym parametrem była całkowita transparencja i najwyższa możliwa wydajność pracy. Samochody wędrujące z działu produkcji karoserii

do lakierni na 600-metrowym, otwartym trakcie transportowym są bezpośrednio widoczne dla tysięcy pracowników i odwiedzających. Przemieszczające się niemal bezgłośnie samochody można obserwować również ze stołówki. W ten sposób temat skomunikowania i ruchu staje się tematem przewodnim całego budynku – zgodnie z zamysłem architektki, która mówi z zaangażowaniem: „Panta rhei, tu energia płynie ze wszystkich stron.”

Budynek ten łączy technikę i strukturę z nowatorską funkcjonalnością: przejrzyste procesy robocze i kroki produkcyjne stanowią fundament jednego z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych zakładów na świecie. Wraz z rozpoczęciem produkcji w roku 2005 z taśmy produkcyjnej zakładów BMW Group w Lipsku zjechało w sumie ponad 16 milionów nowych samochodów, m.in. oba innowacyjne samochody seryjne marki BMW i: BMW i3 z napędem czysto elektrycznym oraz BMW i8 z napędem hybrydowym plug-in.

Od ponad 40 lat BMW Group angażuje się w setki inicjatyw kulturalnych na całym świecie – w dziedzinie sztuki, jazzu, muzyki klasycznej oraz projektowania i architektury. W Lipsku BMW wspiera Muzeum Sztuk Plastycznych, Dni Jazzu, program Leipzig International Artist oraz takie imprezy jak Kunstareal Baumwollspinnerei, festiwal a cappella i Festiwal Bacha.



Źródło: BMW, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.