Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Mistrzowie świata* Ogier, Ingrassia i Volkswagen przed Rajdem Francji 
2015-09-30
Mistrzowie świata* Ogier, Ing

• Ogier/Ingrassia wystąpią przed rodzimą publicznością, debiut Polo R WRC podczas Rajdu Francji rozgrywanego na Korsyce • Latvala/Anttila i Mikkelsen/Floene walczą o wicemistrzostwo • znak szczególny Rajdu Francji: 9 odcinków specjalnych o średniej długości 37 km


Poznań, 30 września 2015 r. Korsyka, wyspa zwana „dziką pięknością”, po raz pierwszy gości inną dziką piękność – Polo R WRC. Volkswagen i załoga Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) jako świeżo upieczeni mistrzowie świata wezmą tam udział w jedenastej rundzie Mistrzostw Świata FIA (WRC). Chociaż nazwiska mistrzów są już znane, podczas drugiego asfaltowego rajdu w tym sezonie trzeba wyjaśnić inną ważną kwestię – kto zostanie wicemistrzem w klasyfikacji kierowców i pilotów. W barwach Volkswagena startują dwie załogi, które mają szansę na ten tytuł: są to zajmujący dotychczas drugie miejsce w klasyfikacji Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN) oraz plasujący się na trzeciej pozycji Andreas Mikkelsen/Ola Floene (N/N). Pierwsza z nich to ubiegłoroczni zwycięscy Rajdu Francji (wtedy jeszcze rozgrywanego w Alzacji). W tym roku zawodnicy będą mieli do czynienia z zupełnie innym rajdem – na jego trasie jest tylko 9. odcinków specjalnych, jednak średnio mają długość prawie 37 km.

 

„Na Korsykę, na Rajd Francji, mistrzowie świata jadą jak do domu. Sebastien Ogier i Julien Ingrassia wystąpią tu jako starzy i nowi mistrzowie przed własną publicznością” – mówi dyrektor działu sportowego Volkswagena, Jost Capito. „Patrząc na dotychczasowy przebieg sezonu, jasne jest jedno: chcą wygrać – jak wszędzie – i pokazać na co ich stać. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila oraz Andreas Mikkelsen i Ola Floene jako dwie najszybsze załogi Rajdu Francji w 2014 roku mają wielkie ambicje i walczą o tytuły wicemistrzów. Ale nasi konkurenci z zespołów Hyundaia, M-Sport Ford oraz Citroëna również bardzo chcą odnieść tu zwycięstwo. Biorąc pod uwagę ciekawy program rajdu, z bardzo długimi odcinkami specjalnymi, powstaje nadzwyczaj interesująca mieszanka”.

 

„Tour de Corse” dla Volkswagena – premiera Polo R WRC

Na swoim koncie Polo R WRC ma dotychczas dwa zwycięstwa podczas Rajdu Francji. W 2013 roku Sebastien Ogier/Julien Ingrassia wygrali na własnym podwórku, w Strassburgu, po raz pierwszy. Rok później zwycięstwo świętowali tam Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila – była to pierwsza wygrana fińskich zawodników w Rajdzie Francji od 15 lat. W tym sezonie rajd przeniósł się z Alzacji na Korsykę. „Tour de Corse” jest więc nowością dla Polo R WRC, które wszędzie gdzie dotychczas startowało, wygrywało przynamniej jeden raz.
 

 

„Tour de Corse” dla kierowców i pilotów – długie oesy i prawdziwe wyzwania

Bardzo szybkie, potem znów wąskie i przejeżdżane powoli fragmenty trasy, szorstki a jednocześnie śliski asfalt, który tu i ówdzie wygląda na niezmieniany od bardzo wielu lat, do tego ciągle następujące po sobie podjazdy i zjazdy sprawiają, że Rajd Korsyki ma własną specyfikę. Długie odcinki specjalne (najkrótszy ma 16,74 km, a najdłuższy 48,46 km) i odległości do 80 km do następnego serwisu i wymiany opon wymagają od kierowców przemyślanej taktyki w doborze ogumienia.

 

Na trasie Rajdu Korsyki znajdują się oesy, należące do klasyków w długiej historii Rajdowych Mistrzostw Świata. Francuską rundę Mistrzostw Świata rozgrywano na Korsyce w latach 1973-2008. Odcinki specjalne z tamtych czasów znajdują się na trasie aktualnej edycji rajdu, po wielu z nich rajdowi kierowcy nie jeździli od 30 lat. Odcinek specjalny „Francardo-Sermano” daje najlepsze pojęcie o wyzwaniach, jakie stawia przed kierowcami Korsyka – jest rozgrywany w okolicach miejscowości Corte (będącej bazą rajdu) w północnej części wyspy, pięknym regionie, na którym drogi są bardzo wąskie, ale szybkie i zawsze prowadzą to w górę, to w dół. Na odcinku specjalnym „Muracciole-Col de Sorba”, prawdziwej ikonie tego rajdu, kierowcy wjeżdżają na najwyższe wzniesie trasy znajdujące się na wysokości  1311 m n.p.m. Inny klasyk to oes „Zerubia-Martini” – rodzaj nawierzchni stale się tam zmienia, kierowcy pokonują na zmianę zakręty na wzniesieniach i wyboiste fragmenty trasy, by na koniec ruszyć sprintem do Col de Siu na wysokość 731 m n.p.m.

 

„Tour de Corse” dla matematyków – typujemy wicemistrzów
 

W klasyfikacji kierowców i pilotów można zdobyć jeszcze maksymalnie 84 punkty. Dokładnie 23 punkty różnicy dzielą dzisiaj w walce o nieoficjalny tytuł wicemistrzów dwie załogi Volkswagena: Latvala/Anttila i Mikkelsen/Floene. Nawet jeśli na Korsyce nie uda się rozstrzygnąć, który zespół zajmie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, chodzi o to, by przygotować sobie jak najlepszą pozycję wyjściową do zdobycia tego tytułu w kolejnym rajdzie. Latvala/Anttila zamierzają bronić drugiego miejsca z zeszłego roku, a Mikkelsen/Floene zamierzają zdobyć lepsze miejsce niż zeszłoroczne trzecie.

 

* – wymaga potwierdzenia przez FIA

 

 

Wypowiedzi przed Rajdem Francji

 

Sebastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC, nr 1

 

„W tej chwili czuję się po prostu świetnie i jestem bardziej niż zadowolony, że tak wcześnie w tym sezonie osiągnęliśmy nasze cele. Ale to wszystko jeszcze nie całkiem do mnie dotarło. Nasz sukces nie oznacza jednak, że końcówka sezonu to tylko spacerek. Jasne, że nie ma już takiego ciśnienia, ale nie zmniejsza to mojego apetytu na dalsze zwycięstwa. Rajd Korsyki będzie dla mnie szczególny. Kocham Korsykę i wiele razy spędzałem tam wspaniałe wakacje. W 2008 roku wystartowałem tam jako kierowca francuskiego związku sportu motorowego FFSA w mistrzostwach świata juniorów i teraz po siedmiu latach wracam na wyspę za kierownicą World Rally Car. Oczywiście, że chciałbym tam teraz przynieść Volkswagenowi zwycięstwo. Na dodatek Rajd Korsyki ma jedną z najdłuższych historii. Długie odcinki specjalne są i dla mnie i dla opon wielkim wyzwaniem, a drogi bywają bardzo wąskie. Dlatego zapoznanie z trasą przed rajdem będzie wyjątkowo ważne”.

 

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC, nr 2

 

„Zdobycie tytułu w klasyfikacji producentów tak wcześnie w sezonie było genialnym osiągnięciem. To potwierdzenie dobrej roboty całego zespołu. Mimo to muszę powiedzieć, że miałem ochotę zdobyć w tym sezonie mistrzostwo świata kierowców. To był mój cel, którego niestety nie udało mi się zrealizować. Ale sezon jeszcze się nie skończył i chciałbym wygrać trzy ostatnie rajdy. To byłaby dobra pozycja wyjściowa do kolejnego sezonu. Najważniejsze są wytrwałość i właściwe tempo. Rajd Korsyki kojarzy mi się bardzo pozytywnie, w latach 2004-2008 zebrałem tam ważne doświadczenia. Jedno w tym rajdzie lubię najbardziej: asfalt zapewnia bardzo dobrą przyczepność, ale zakrętów na wzniesieniu nigdy nie wolno „ścinać” i prawie w ogóle nie ma prostych. Jak na Korsyce znajdziesz 100 metrów prostej to znaczy, że pomyliłeś wyspy. Po brudzie i kurzu w Australii cieszę się na bardzo czysty asfaltowy rajd”.

 

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC, nr 9

 

„Jadę w czołówce i czuję, że potrafię dotrzymać kroku kolegom. Zawsze powtarzałem, że w tym sezonie chciałbym być lepszy. To znaczy, że w klasyfikacji kierowców muszę wspiąć się o oczko wyżej. Dlatego moim zadaniem jest zajęcie we Francji miejsca na podium. W tym roku rajd wrócił na Korsykę, znam tę wyspę bardzo dobrze, bo startowałem tam już cztery razy – dwa razy w Rajdowych Mistrzostwach Świata i dwa razy w IRC. Muszę przyznać, że jeszcze nie udało mi się tam pojechać bezbłędnie. A Rajd Korsyki nie wybacza błędów. Są tam bardzo trudne zakręty, niezwykle wąskie drogi i długie oesy, na których raz-dwa można uszkodzić oponę. Tylko dwa odcinki specjalne będą na Korsyce przejeżdżane dwukrotnie, czyli trzeba bardzo uważnie przeprowadzić zapoznanie z trasą. W porównaniu z innymi rajdami na Korsyce nie ma prostych, na których kierowca mógłby złapać trochę oddechu. Jeśli nie skoncentrujesz się na sto procent, możesz zapomnieć o tym rajdzie”.

 

Czy wiedzieliście, że…

 

Na liście zwycięzców Rajdu Francji nazwisko Ogiera pojawiało się już w latach 1961 i 1963. Nie chodziło jednak o trzykrotnego mistrza świata Sebastiena, lecz o Jean-Claude’a Ogiera, który w tamtych latach zasiadał jako pilot obok Rene Trautmanna, który wygrał „Tour de Corse”. Na marginesie: Jean-Claude i Sebastien nie są spokrewnieni.

 

Pierwszymi zwycięzcami Rajdu Korsyki byli w 1956 roku Gilberte Thirion/Nedege Ferrier (B/CH). W tamtych czasach rajd był jedną z najważniejszych rund krajowych.

 

W latach 1973-2008 Rajd Korsyki znajdował się w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata. W 1996 r. z powodu systemu rotacyjnego w rozgrywaniu rund RMŚ był jedynie rundą FIA w kategorii producentów aut z napędem na przednie koła i silnikami do 2 litrów.

 

Członek zespołu Volkswagena – Luis Moya – wygrał Rajd Francji w 1991 roku jako pilot Carlosa Sainza zapisując się historii. Załoga Sainz/Moya była pierwszą hiszpańską, która kiedykolwiek wygrała we Francji.

 

Rajd Francji jest zdominowany przez rodzimych kierowców – podczas 39 rajdów rozgrywanych w ramach RMŚ aż 29 razy wygrywali Francuzi.

 

Seryjny zwycięzca Sebastien Loeb wygrał Rajd Francji sześć razy – zawsze za kierownicą Citroëna. W latach 2010 i 2012 w Alzacji oraz w latach 2005 - 2008 na Korsyce.

 

Inny Sebastien – Ogier, kierowca Volkswagena – również dwukrotnie wygrał Rajd Francji rozgrywany w Alzacji – w 2011 roku startując Citroënem i w 2013 r. dla Volkswagena.


 

Liczba na Rajd Francji: 05:01 godziny

 

Pięć godzin i jedna minuta – tak mało czasu mija średnio podczas każdego z trzech dni Rajdu Francji na Korsyce od startu pierwszego do startu ostatniego odcinka specjalnego. Pod względem „czystej akcji” jest to najbardziej napięty czasowo rajd w sezonie. Dla porównania: podczas dwóch ostatnich rund, w Niemczech i w Australii, ten średni czas był znacznie dłuższy i wynosił odpowiednio 8 godzin i 34 minuty oraz 6 godzin i 41 minut. Do tego dochodzi jeszcze czas dojazdówek i czas poświęcony na serwis.

 

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), punktacja

Kategoria kierowców (punkty)
1.  Sébastien Ogier (235)
2.  Jari-Matti Latvala (134)
3.  Andreas Mikkelsen (111)
4.  Mads Østberg (90)
5.  Thierry Neuville (86)
6.  Kris Meeke (71)
7.  Elfyn Evans (63)
8.  Ott Tänak (62)
9.  Hayden Paddon (56)
10. Dani Sordo (56)

Kategoria producentów (punkty)
1. Volkswagen Motorsport (343)
2. Hyundai Motorsport (177)
3. Citroën Total Abu Dhabi WRT (164)
4. M-Sport World Rally Team (148)
5. Volkswagen Motorsport II (76)
6. Hyundai Mobis World Rally Team (49)
7. Jipocar Czech National Team (43)
8. F.W.R.T. (9)



Źródło: Volkswagen

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.