Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Co łączy kierowców i narciarzy? 
2015-02-11
Co łączy kierowców i narcia

Na powyższe pytanie pewnie większość osób mogłoby odpowiedzieć, iż łączy ich samochód, którym narciarze najczęściej docierają pod stok narciarski. Jednak obie te grupy mają ze sobą znacznie więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.


ŠKODA wspólnie z ratownikami TatrzaÅ„skiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego tÅ‚umaczy, jakie sÄ… ich wspólne cechy.
    
1. Dopasowanie prÄ™dkoÅ›ci do warunków. Zarówno na jezdni, jak i na narciarskim stoku, nasza prÄ™dkość bÄ™dzie zależaÅ‚a od wielu różnych czynników: natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, naszych umiejÄ™tnoÅ›ci, stanu nawierzchni. Zawsze musimy kierować siÄ™ zdrowym rozsÄ…dkiem tak, by maksymalizować bezpieczeÅ„stwo nasze, jak i innych uczestników ruchu.

2. Zachowanie bezpieczeÅ„stwa podczas manewrów. Kierowcom nie trzeba uÅ›wiadamiać, że podczas takich manewrów jak: skrÄ™canie, wyprzedzanie czy zawracanie, należy zachować szczególnÄ… ostrożność. Narciarzy również obowiÄ…zuje ta zasada, przy czym w ich przypadku manewry na stoku przebiegajÄ… nieco inaczej niż na drodze.

- Na skrzyżowaniu torów jazdy pierwszeÅ„stwo ma osoba jadÄ…ca wolniej lub znajdujÄ…ca siÄ™ niżej.
- Podczas wyprzedzania należy zachować bezpieczną odległość.
- W momencie, w którym upadniemy, musimy jak najszybciej (o ile to możliwe) zejść na bok stoku, by nie stanowić zagrożenia dla innych narciarzy oraz nie narażać siebie na dodatkowe urazy.
- Nie należy również poruszać siÄ™ zbyt blisko wyciÄ…gów orczykowych oraz przecinać jego toru jazdy, chyba, że dopuszcza to regulamin oÅ›rodka.

3. Przestrzeganie znaków. O ile kierowcom nie trzeba przypominać o zwracaniu uwagi i przestrzeganiu znaków drogowych, o tyle narciarze czasami traktujÄ… znaki umieszczone na stokach, jako pewien maÅ‚o istotny element. MogÄ… one ustrzec ich przed wjechaniem na trasÄ™, która może być dla nich za trudna lub ostrzec przed ostrym zakrÄ™tem. Wniosek jest z tego taki, że zarówno na stoku, jak i drodze, znaki powinny być dla nas tak samo istotne.     

4. Używanie bezpiecznego, sprawdzonego sprzÄ™tu. Nasze auta muszÄ… przechodzić cykliczne przeglÄ…dy, które pozwalajÄ… na ich bezpieczne eksploatowanie oraz zmniejszajÄ… ryzyko nagÅ‚ej usterki. Podobnie amatorzy sportów zimowych powinni przed każdym sezonem sprawdzać stan ich sprzÄ™tu narciarskiego/snowboardowego. Tak jak kierowcy używajÄ… pasów bezpieczeÅ„stwa, tak narciarze powinni używać kasków. Mimo prawnego obowiÄ…zku posiadania kasków jedynie przez dzieci do szesnastego roku życia, warto niezależnie od wieku zaopatrzyć siÄ™ w kask, który może uratować nam zdrowie lub życie.

5. Udzielanie pierwszej pomocy w razie wypadku. Nigdy, w żadnym wypadku nie jesteÅ›my zwolnieni z udzielenia pierwszej pomocy, do której zaliczajÄ… siÄ™ nie tylko bezpoÅ›rednie dziaÅ‚ania, lecz również poÅ›rednie, czyli wezwanie odpowiednich sÅ‚użb. W naszych telefonach powinny znaleźć siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce numery alarmowe: pogotowie 999, straż pożarna 998, policja 997, europejski numer alarmowy 112, TOPR 600 100 300.

6. Zakaz jazdy pod wpÅ‚ywem alkoholu. Czy prowadzimy samochód, czy jedziemy na nartach – zawsze obowiÄ…zuje nas absolutny zakaz spożycia alkoholu. Dla narciarzy byÅ‚ i nadal jest to zaskakujÄ…cy zapis prawny, ponieważ wielu z nich „rozgrzewaÅ‚o” siÄ™ na stoku grzanym winem czy herbatÄ… z rumem. W momencie, w którym narciarz lub snowboardzista zostanie przyÅ‚apany przez zarzÄ…dcÄ™ oÅ›rodka na tym, że jest pod wpÅ‚ywem alkoholu, może zostać ukarany grzywnÄ…, a także może otrzymać zakaz przebywania na terenie oÅ›rodka lub nakaz jego opuszczenia.

Czy oprócz wyżej wymienionych zasad coÅ› jeszcze Å‚Ä…czy kierowców i narciarzy? Naczelnik TOPR - Jan Krzysztof - jako wytrawny narciarz i doÅ›wiadczony kierowca dodaje: „Zarówno kierowcy, jak i narciarze pozostajÄ… pod dużym wpÅ‚ywem tych samych warunków atmosferycznych, determinujÄ…cych ich komfort jazdy. MgÅ‚a, duże opady Å›niegu, silny wiatr czy oblodzenia mogÄ… być kÅ‚opotliwe na drodze oraz narciarskim stoku. W każdym przypadku należy dostosować prÄ™dkość do zastanych warunków tak, by zminimalizować prawdopodobieÅ„stwo wypadku czy zderzenia z innym użytkownikiem ruchu lub przeszkodÄ…. Co wiÄ™cej, warto pamiÄ™tać, że zimÄ… pogoda potrafi bardzo szybko siÄ™ zmieniać, dlatego należy być przygotowanym na różne ewentualnoÅ›ci. W przypadku amatorów sportów zimowych, chodzi gÅ‚ównie o dobrze przygotowany sprzÄ™t i odpowiednie ubrania. Natomiast kierowcy muszÄ… zadbać o wÅ‚aÅ›ciwe zaopatrzenie auta oraz sprawdzenie sprawnoÅ›ci pojazdu przed wyruszeniem w trasÄ™”.

ŠKODA to marka odpowiedzialna spoÅ‚ecznie, która od lat angażuje siÄ™ w projekty, dziÄ™ki którym może dbać o bezpieczeÅ„stwo kierowców, ale też miÅ‚oÅ›ników gór. ŠKODA Polska od lat wspiera dziaÅ‚ania TOPR-u, co roku rozszerzajÄ…c jego flotÄ™ o nowe wsparcie techniczne w postaci aut. Aktualnie we flocie TOPR jest 6 samochodów marki ŠKODA, gotowych uÅ‚atwiać pracÄ™ ratownikom, a co najważniejsze - nieść pomoc w najtrudniejszych warunkach górskich.



Źródło: Skoda, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.