Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Miękkie lądowanie: jak działają poduszki bezpieczeństwa? 
2015-03-12
Miękkie lądowanie: jak dzia


Dzisiaj poduszki bezpieczeÅ„stwa używane sÄ… w wielu miejscach kabiny i napeÅ‚niajÄ… siÄ™ w różny sposób, tak by jak najlepiej ochronić różne części naszego ciaÅ‚a. Podczas gdy jeszcze parÄ™ lat temu standardem byÅ‚a czoÅ‚owa poduszka bezpieczeÅ„stwa kierowcy, której towarzyszyÅ‚a co najwyżej druga dla pasażera, dziÅ› już nawet najmniejszy model ŠKODY Citigo wyposażony jest w aż cztery airbagi, a wybrane modele czeskiej marki mogÄ… ich mieć nawet dziewięć!

Po historycznie pierwszych dwóch poduszkach znajdujÄ…cych siÄ™ naprzeciwko kierowcy i siedzÄ…cego z przodu pasażera pojawiÅ‚y siÄ™ rozwijane z podsufitki kurtyny gazowe zakrywajÄ…ce caÅ‚y rejon bocznych szyb samochodu, chroniÄ…ce osoby w Å›rodku przed uderzeniami i odÅ‚amkami oraz wypadniÄ™ciem przez okno. Kierowcy wspóÅ‚czesnych modeli ŠKODY mogÄ… liczyć także na pomoc poduszek bocznych z przodu i z tyÅ‚u, chroniÄ…cych rejon bioder i klatki piersiowej.

Kolejnym z wynalazków jest poduszka kolanowa kierowcy – jej celem jest ochrona kolan kierowcy w trakcie zderzenia czoÅ‚owego, ale ma ona też pozytywny wpÅ‚yw na ustalenie odpowiedniej pozycji bioder i caÅ‚ego tuÅ‚owia w momencie ekstremalnych przeciążeÅ„.

WnÄ™trza samochodów ŠKODY projektowane sÄ… tak, by w momencie zderzenia gwarantowaÅ‚y „miÄ™kkie lÄ…dowanie” nie tylko wskutek bezwÅ‚adnego ruchu ciaÅ‚a do przodu, ale i do tyÅ‚u: w wybranych modelach stosowane sÄ… zagÅ‚ówki typu WOKS chroniÄ…ce przed uszkodzeniami szyjnego odcinka krÄ™gosÅ‚upa.

By poduszka efektywnie dziaÅ‚aÅ‚a i mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ w konstrukcji samochodu, zÅ‚ożona jest z trzech elementów: samej poduszki, wykonanej z tkaniny nylonowo-baweÅ‚nianej lub poliamidowej, jednostki sterujÄ…cej dziaÅ‚ajÄ…cej jako ukÅ‚ad uaktywniajÄ…cy i generatora gazu aktywowanego zapalnikiem. O aktywacji poduszki decyduje jednostka sterujÄ…ca, która nieustannie zbiera szereg informacji z wielu czujników różnego rodzaju: akcelerometrów, czujników nacisku i ciÅ›nienia, czujników dźwiÄ™ku, czujników ukÅ‚adu hamulcowego.     

Poduszka z kolei czeka zwiniÄ™ta w specjalny sposób, skryta za cienkÄ… warstwÄ… plastiku, który w momencie uruchomienia siÄ™ rozrywa wzdÅ‚uż zaprojektowanych linii. Poduszka napeÅ‚nia siÄ™ gazem (mieszaninÄ… z udziaÅ‚em azotu wiÄ™kszym, niż powietrzu) w czasie zaledwie 20–30 milisekund.

Sama reakcja jednostki sterujÄ…cej i jej decyzja o wyzwoleniu poduszki nastÄ™puje w przeciÄ…gu 15–30 milisekund, dziÄ™ki czemu ukÅ‚ad ten jest w stanie bÅ‚yskawicznie zareagować na wszelkie sytuacje drogowe i przygotować pasażerów do zdarzeÅ„, które dopiero za uÅ‚amek sekundy majÄ… nadejść – caÅ‚y proces od pierwszego kontaktu do wypeÅ‚nienia poduszki zajmuje sześć do oÅ›miu setnych części sekundy.

Gdy kierowca bÄ…dź pasażer zanurza siÄ™ w poduszce, wypeÅ‚niajÄ…cy jÄ… gaz uchodzi w kontrolowany sposób przez otwory w poszyciu.

ŠKODA ma szczególny udziaÅ‚ w popularyzowaniu bezpiecznej jazdy dziÄ™ki prowadzeniu pierwszego w naszym kraju Interaktywnego Centrum BezpieczeÅ„stwa ŠKODA AUTOLAB. Można siÄ™ tam na wÅ‚asnej skórze przekonać o skutkach wypadku i znaczeniu rozwiÄ…zaÅ„ stosowanych w samochodach czeskiego producenta. WiÄ™cej informacji o Centrum na stronie www.skodaautolab.pl.

Zasady bezpiecznej jazdy przy włączonych poduszkach bezpieczeństwa.

Przy wszystkich zaletach poduszek bezpieczeÅ„stwa trzeba pamiÄ™tać, że dla ratowania życia mogÄ… one dziaÅ‚ać w bezkompromisowy sposób – zdarzajÄ… siÄ™ przypadki, że poduszka bezpieczeÅ„stwa zÅ‚amie nos, uszkodzi sÅ‚uch albo podbije oczy, by uchronić pasażera przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego trzeba pamiÄ™tać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeÅ„stwa:

- Odpowiednia pozycja za kierownicÄ…: wiele osób jeździ z oparciem zbyt odchylonym do tyÅ‚u, co może prowadzić do rozlegÅ‚ych obrażeÅ„ ciaÅ‚a w trakcie wypadku wskutek dużego przeciążenia, szczególnie dużą krzywdÄ™ czyniÄ…c krÄ™gosÅ‚upowi. Dodatkowo, siedzÄ…c zbyt blisko kierownicy narażamy na wiÄ™ksze obrażenia klatkÄ™ piersiowÄ….

- Jazda w okularach: niedawne badania wykazaÅ‚y, że osoby jadÄ…ce w okularach podczas zderzeÅ„ z aktywowanymi poduszkami powietrznymi, co prawda mogÄ… być pewne, że rozbijajÄ…ce siÄ™ szkÅ‚o nie doprowadzi do poważniejszych uszkodzeÅ„ oczu bÄ…dź twarzy, ale nieuchronnÄ… konsekwencjÄ… sÄ… skaleczenia skóry i gaÅ‚ek ocznych. Z drugiej strony, badania dowodzÄ… także, że osoby nienoszÄ…ce okularów sÄ… bardziej narażone na krzywdy wywoÅ‚ane Å›rodkami chemicznymi znajdujÄ…cymi siÄ™ w poduszce.

- Jazda z dzieckiem w foteliku na przednim siedzeniu: na fotelu pasażera z przodu można przewozić maÅ‚e dziecko w foteliku umieszczonym tyÅ‚em do kierunku jazdy, ale niezbÄ™dne jest w takim przypadku wyÅ‚Ä…czenie poduszki czoÅ‚owej – w wiÄ™kszoÅ›ci modeli ŠKODY jej wyÅ‚Ä…cznik znajduje siÄ™ w zamykanym schowku przed pasażerem.

- Jeśli dziecko przewozimy na fotelu pasażera z przodu, przodem do kierunku jazdy, należy odsunąć dziecko do tyłu lecz poduszkę pozostawić aktywną żeby po wybuchu zasłoniła przednią szybę przed wpadnięciem czegokolwiek do środka, chroniąc dziecko.



Źródło: Skoda, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.