Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Rajd Dakar: Carlos Sainz zwycięzcą etapu i nowym liderem 
2016-01-14
Rajd Dakar: Carlos Sainz zwyci

Po zakończeniu 9. etapu rajdu, skróconego, lecz i tak pełnego zdarzeń i dynamicznych zmian sytuacji, dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej nadal zajmują załogi PEUGEOT 2008 DKR. Zmieniła się ich kolejność: nowym liderem Rajdu Dakar jest Carlos Sainz, który wyprzedził w tabeli Stéphane’a Peterhansela.


- Dziewiąty etap rajdu, wytyczony w przeważającej części w piaszczystym terenie, został przedwcześnie przerwany. Z powodu wyjątkowego upału (47°C), szczególnie trudnego do zniesienia dla motocyklistów, organizatorzy podjęli decyzję, że metą tego etapu będzie drugi punkt kontrolny, znajdujący się na 179 kilometrze liczącej 285 km trasy.
- Niemal wszyscy zawodnicy mieli na trasie większe lub mniejsze problemy. Nie ominęły one także załogi Carlos Sainz/Lucas Cruz, którą spowolniło trzykrotne przebicie opon z powolnym spadkiem ciśnienia oraz dwukrotne ugrzęźnięcie w piaszczystym podłożu. Na trzecim punkcie pomiarowym Hiszpanie mieli 4 minuty straty do lidera etapu, później jednak osiągali niezwykle szybkie tempo i zwyciężyli. Uzyskany wynik daje im, po raz pierwszy w tej edycji Rajdu Dakar, awans na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.
- Stéphane Peterhansel i Jean-Paul Cottret, na starcie odcinka będący liderami rajdu, stracili na trasie ponad 11 minut z powodu dwukrotnego przebicia opon i dwukrotnego zakopania się w piasku. Załoga samochodu z numerem startowym nr 302 spadła na druga pozycję w tabeli.
- Cyril Despres i David Castera ponownie zaimponowali bardzo szybką jazdą i pomimo czasu, jaki poświęcili na trasie na pomoc koledze z zespołu, Stéphane’owi Peterhanselowi, zaliczyli szósty czas etapu.
- Załoga Loeb/Elena ma za sobą drugi z rzędu nieudany etap. Pierwszym problemem było czterokrotne ugrzęźnięcie w piasku, drugim, poważniejszym, konieczność wymiany jednej z części układu przeniesienia napędu na 30 km przed metą. Loeb stracił przez to 1 godzinę i 13 min.

Carlos Sainz (PEUGEOT 2008 DKR nr 303), zwycięzca 9. etapu:
„Ten odcinek specjalny był bardzo trudny. W dużych partiach przebiegał bezdrożami o miękkim podłożu i przez cierniste zarośla. Dwa razy musieliśmy się zatrzymać, bo grzęźliśmy w piachu. Jeszcze nie wiem, z jakiego dokładnie powodu etap został skrócony, ale i tak był on wyjątkowo wyczerpujący z powodu ogromnego upału. Trzy razy złapaliśmy gumę, ale za każdym razem powietrze uchodziło powoli, nie było więc konieczności zatrzymywania się na zmiany kół. Cieszę się z awansu na pierwsze miejsce, ale wiem, że utrudni to jutrzejszą jazdę, będę bowiem startował jako pierwszy i odkurzał trasę na odcinku specjalnym do Fiambali.”

Cyril Despres (PEUGEOT 2008 DKR nr 321), 6. miejsce:
„Nam ten etap poszedł dobrze. Byliśmy stale skoncentrowani i uniknęliśmy grzęźnięcia. Jazda była wyczerpująca fizycznie, ale udało nam się utrzymywać wysokie tempo. W pewnej chwili zobaczyłem przed sobą stojący samochód i poznałem, że to Peugeot Stéphane’a. Kiedy jest się członkiem zespołu Peugeot Total, sprawa jest oczywista: trzeba sobie pomagać, by zespół jako całość tracił jak najmniej czasu na rozwiązywanie problemów. Oddaliśmy nasze koło zapasowe. Czasy wskazują na to, że gdyby nie ten postój, moglibyśmy walczyć o zwycięstwo w dzisiejszym etapie.”


Stéphane Peterhansel (PEUGEOT 2008 DKR nr 302), 7. miejsce:
„Mieliśmy dzisiaj dużo problemów. Jechaliśmy w terenie porośniętym kolczastymi krzakami i dwa razy przebiliśmy opony. Również dwa razy zakopaliśmy się w luźnym podłożu – nie były to wydmy, lecz po prostu miękki teren. Wjeżdżając w rozpadlinę zmniejszyłem prędkość i samochód ugrzązł. W dodatku pod koniec odcinka przednie wloty powietrza do chłodnicy były zapchane resztkami roślin. Musieliśmy zmniejszyć tempo, bo inaczej silnik by się przegrzał. Myślę, że jutrzejszy odcinek Fiambala może się okazać decydujący dla dalszej sytuacji w rajdzie.”


Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport:
„Doskonale wiedzieliśmy, że pierwsze dni drugiego tygodnia rajdu okażą się wyjątkowo trudne. Nie myliliśmy się. Pomimo wszystkich problemów i faktu, że Stéphane stracił sporo cennego czasu, wciąż utrzymujemy dwa samochody zespołu na dwóch czołowych miejscach w klasyfikacji. Nasser Al Attiyah, najbliższy z rywali, nadal traci do naszego lidera ponad 14 minut. Nasz cel pozostaje bez zmian: chcemy doprowadzić załogi Peugeot Total w komplecie do mety w Rosario. Niemniej, wszyscy nasi kierowcy są teraz w służbie naszej marki, mają tego pełną świadomość i kiedy będzie trzeba zrobić coś dla dobra zespołu, nie zawahają się. Na razie, biorąc pod uwagę kruchą przewagę, jaką mamy nad Nasserem, wydawanie jakichkolwiek poleceń zespołowych byłoby przedwczesne – zresztą wydarzenia dwóch ostatnich dni wyraźnie to pokazują.”

Klasyfikacja generalna 9. Etapu (Salta-Belén)
1. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, 2 h 35 min 31 s
2. Erik Van Loon (Holandia)/Wouter Rosegaar (Holandia), Mini All 4 Racing, + 0:10
3. Mikko Hirvonen (Finladia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, + 0:17
4. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, + 0:38
5. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 2:04
6. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 6:46
7. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, + 9:12
22. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, + 1 h 13:47

Klasyfikacja generalna rajdu (po 9. Etapie)
1. Carlos Sainz (Hiszpania)/Lucas Cruz (Hiszpania), PEUGEOT 2008 DKR, 28 h 39 min 24 s
2. Stéphane Peterhansel (Francja)/Jean-Paul Cottret (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +7:03
3. Nasser Al-Attiyah (Katar)/Matthieu Baumel (Francja), Mini All 4 Racing, + 14:38
4. Mikko Hirvonen (Finlandia)/Michel Perin (Francja), Mini All 4 Racing, +34:50
5. Giniel De Villiers (RPA)/Dirk Von Zitzewitz (Niemcy), Toyota Hilux, + 53:18
10. Cyril Despres (Francja)/David Castera (Francja), PEUGEOT 2008 DKR, +1 h 51:30
13. Sébastien Loeb (Francja)/Daniel Elena (Monako), PEUGEOT 2008 DKR, +2h16min54sŹródło: Peugeot, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.