Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Ford na kongresie Mobile World 
2016-02-22
Ford na kongresie Mobile World

Dziś Mark Fields, prezes i dyrektor zarządzający, Ford Motor Company, zaprezentował nowego Forda Kugę i potwierdził, iż nowy, opracowany przez Forda system multimedialny SYNC 3 będzie oferowany w Europie. Oprócz tego, prezes Forda zobowiązał się do potrojenia inwestycji inżynieryjnych firmy w rozwój pojazdów częściowo autonomicznych wraz z rozszerzeniem planu Ford Smart Mobility.


Przemówienie Fieldsa wygłoszone podczas kongresu Mobile World w Barcelonie będzie skupione wokół transformacji Forda w firmę oferującą samochody oraz usługi mobilne w ramach planu Ford Smart Mobility, mającego na celu objęcie wiodącej pozycji na rynku pod kątem innowacji z zakresu łączności, mobilności, samochodów autonomicznych, satysfakcji klientów oraz przetwarzania i analizy zbiorów danych.

 

Fields potwierdzi również, że w tym roku zadebiutuje nowa platforma FordPass dedykowana klientom. Nowymi partnerami FordPass zostały firmy BP i Mobile City - wiodący dostawca rozwiązań pozwalających wprowadzać opłaty za parkowanie mobilne. Platforma FordPass obejmie również program Ford Carsharing realizowany wspólnie z firmą Flinkster Carsharing z Niemiec.

 

„Gdy popatrzymy w przyszłość stanie się jasne, że znajdujemy się obecnie w przededniu rewolucji w zakresie mobilności - poczynając od usług wspólnego użytkowania samochodów, poprzez auta autonomiczne, kończąc na satysfakcji klientów,” powiedział Fields. „Nowe technologie i innowacje dają nam możliwość zaoferowania klientom odpowiednich rozwiązań, które ułatwią im życie za sprawą zmiany sposobu funkcjonowania świata.”

 

Prezentację Marka Fieldsa, która rozpocznie się o godzinie 14:00 CET, można oglądać na żywo pod tym adresem: http://www.mobileworldlive.com/mobile-world-congress-keynotes/

 

Nowy Ford Kuga

Nowy, wyrafinowany Ford Kuga wykorzystuje rozwiązania techniczne, technologie i innowacje, które czynią prowadzenie auta prostszym, bezpieczniejszym, przyjemniejszym i tańszym. Wśród nowych rozwiązań należy wymienić system multimedialno-komunikacyjny SYNC 3, innowacyjne systemy wsparcia kierowcy, ergonomiczną i komfortową kabinę pasażerską oraz nowy, 120-konny, 1,5-litrowy silnik TDCi.

 

Cechujący się śmiałą, sportową stylistyką nowy model Kuga, który zadebiutował na kongresie Mobile World, oferuje system automatycznego parkowania prostopadłego Ford Perpendicular Parking, nową wersję systemu Active City Stop zapobiegającego kolizjom przy małych prędkościach oraz systemy reflektorów adaptacyjnych Adaptive Front Lighting, zapewniający optymalną widoczność. Wśród innych systemów znajdują się także drzwi bagażnika otwierane automatycznie i bezdotykowo oraz inteligentny napęd na wszystkie koła.

 

Ford chce potroić inwestycje inżynieryjne w rozwój systemów, ułatwiających eksploatację samochodu w gęstym ruchu ulicznym i dążąc do opracowania w przyszłości pojazdów w pełni autonomicznych. Dzięki temu Ford będzie mógł opracować rozwiązania wspomagające kierowcę, które zapewnią mu komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy poprzez przejęcie odpowiedzialności za wykonywanie większej liczby zadań związanych z jazdą.

 

Wśród nowych systemów znajdzie się asystent jazdy w korkach Traffic Jam Assist oraz w pełni aktywny asystent parkowania Fully Active Park Assist. Mark Fields ogłosi, iż te układy będą stosowane w modelach Forda w ciągu najbliższych trzech lat.

 

Samochody autonomiczne

W przypadku samochodów autonomicznych Ford obrał dwie drogi. Pierwsze podejście zakłada stworzenie dedykowanego zespołu pracującego nad systemami wspomagającymi kierowcę, który ma na celu osiągnięcie wyższego poziomu w zakresie rozwiązań autonomicznych.

 

Asystent jazdy w korkach Traffic Jam Assist pomaga prowadzącemu kierować, hamować i przyspieszać w gęstym ruchu na autostradzie. System aktywowany jednym przyciskiem utrzymuje samochód na środku wybranego pasa ruchu, a także automatycznie przyspiesza i hamuje, aby dostosować prędkość jazdy do auta znajdującego się z przodu.

 

Aktywny asystent parkowania Fully Active Park Assist, również aktywowany jednym przyciskiem, przejmuje kontrolę nad kierownicą, skrzynią biegów, przepustnicą i hamulcami, aby płynnie wprowadzić samochód w wybrane miejsce parkingowe.

 

Inne częściowo autonomiczne systemy stosowane już przez Forda obejmują system Pre-Collision Assist z technologią wykrywania pieszych Pedestrian Detection, który w oparciu o kamerę i radar wykrywa inne pojazdy i osoby znajdujące się na drodze przed autem, a także automatyczny ogranicznik prędkości, który powstrzymuje kierowców od łamania przepisów dotyczących dozwolonej prędkości i dzięki temu pozwala uniknąć konieczności płacenia mandatów.

 

„Zastosowanie takich funkcji, jak Traffic Jam Assist i Fully Active Park Assist ułatwia jazdę samochodem i czyni ją bardziej przyjemną,” powiedział Ken Washington, wiceprezes, Ford Research and Advanced Engineering.

 

W przyszłości Ford będzie też rozwijał program samochodów w pełni autonomicznych realizowany w Akwizgranie w Niemczech, w Palo Alto w Kalifornii oraz w Dearborn w Michigan, korzystając z ponad 10-letniego doświadczenia w tym zakresie.

 

Ford chce opracować samochody autonomiczne, które nie wymagają wkładu kierowcy opisanego przez stowarzyszenie SAE International, jako czwarty poziom automatyzacji. Auta autonomiczne na tym poziomie będą prawdopodobnie oferowane początkowo na obszarach wspierających optymalne wykorzystanie czujników oraz w miejscach, które zostały naniesione na mapę 3D w wysokiej rozdzielczości.

 

Ford, jako pierwszy producent w branży motoryzacyjnej przeprowadził testy samochodu autonomicznego w zimowych warunkach na terenie pokrytym śniegiem. Firma ogłosiła też plany potrojenia floty w pełni autonomicznych pojazdów testowych. W ten sposób Ford będzie dysponował największą flotą samochodów autonomicznych spośród wszystkich producentów.

 

„Chcemy udostępnić samochody autonomiczne milionom ludzi na całym świecie,” powiedział Washington. „Szacujemy, że w określonych obszarach i w sprzyjających warunkach uda się wprowadzić pojazdy autonomiczne do eksploatacji w ciągu najbliższych czterech lat, dzięki czemu odegrają one dużą rolę w uczynieniu transportu bezpieczniejszym, bardziej przyjaznym użytkownikowi i bardziej dostępnym.”

 

Nowe doświadczenia klientów

Platforma FordPass zawiera cztery elementy przydatne jej użytkownikom: usługi mobilne oferowane na rynku, serwis FordGuide zapewniający klientom bardziej wydajną mobilność, program lojalnościowy nagradzający członków oraz centra FordHub, gdzie klienci mogą poznać najnowsze innowacje Forda.*

 

Dzięki FordPass właściciele aut będą mogli zarządzać obsługą swoich samochodów i na przykład zlecać wykonanie przeglądu. Partnerstwo, które zostało dziś ogłoszone, zaoferuje użytkownikom FordPass następujące korzyści:

 

·           Za sprawą partnerstwa z BP - obok współpracy z McDonald’s i 7-Eleven - użytkownicy będą nagradzani ekskluzywnymi ofertami i usługami geolokalizacyjnymi. W przyszłości, FordPass umożliwi członkom wyszukanie najbliższej stacji BP w oparciu o dostępne udogodnienia. Ford i BP chcą dać klientom możliwość zatankowania ich samochodu w najbardziej odpowiednim miejscu i w najbardziej odpowiednim czasie. Może to na przykład oznaczać możliwość pozostania kierowcy w samochodzie, aby uniknąć deszczu, podczas gdy robot wykona tankowanie,

 

·           Dzięki partnerstwu z Flinkster, czyli jedną z największych firm typu car-sharing w Niemczech zrzeszającą dilerów, FordPass zaoferuje 24-godzinny dostęp do ponad 4000 samochodów w całym kraju. Obejmuje to flotę 190 samochodów Ford Carsharing, poczynając od Transita, a kończąc na Fieście, a także własną flotę firmy Flinkster, składającą się głównie z aut Forda,

 

 

·           Parkopedia, globalna baza danych z miejscami do parkowania, pozwoli członkom FordPass wyszukać odpowiedni parking w oparciu o lokalizację, koszt, dostępność i oceny użytkowników. Ponadto, jako dostawca rozwiązań pozwalających wprowadzać opłaty za parkowanie, Mobile City zapewni bardziej płynne parkowanie poprzez umożliwienie kierowcom dokonania opłaty za parking poprzez FordPass. Oznacza to brak konieczności gromadzenia w aucie monet i precyzyjnie odliczonych drobnych, a w przyszłości pozwoli automatycznie zaparkować samochód użytkownika na parkingu.

 

„W nowej platformie, którą uruchomimy w Europie jeszcze w tym roku, chodzi przede wszystkim o słuchanie potrzeb klientów i reagowanie na nie w odpowiedni sposób. FordPass ma przede wszystkim oferować udogodnienia - łączymy użytkowników ze światem i ułatwiamy cały ten proces,” powiedział Fields.

 

Mobilność – nowe sposoby podróżowania

W ramach planu Ford Smart Mobility, firma pracuje nad rozszerzeniem oferty z zakresu usług współdzielenia samochodów oraz usług parkingowych oferowanych w Europie.

 

Za sprawą programu pilotażowego GoPark realizowanego w Londynie, Ford tworzy specjalny system parkowania, który pokieruje auta w ulice, gdzie możliwe będzie znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania. Grupa mieszkańców z obszaru Islington zgodziła się wziąć udział w tym projekcie - ich samochody zostały wyposażone w urządzenia przesyłające na żywo dane dotyczące ruchu ulicznego i sytuacji na parkingach. W programie pilotażowym biorą udział zarówno modele Forda, jak i innych producentów.

 

Również w Londynie Ford prowadzi na niektórych ulicach program pilotażowy współdzielenia pojazdów GoDrive. Od momentu aktywacji usługi w ubiegłym roku rozrosła się ona do 25 punktów w całym mieście (w każdym z nich znajduje się gwarantowany parking), obejmując m.in. dworzec kolejowy London Waterloo oraz port lotniczy Londyn-City.

 

W roku 2015 w Niemczech rezerwacje w programie Ford Carsharing - dedykowanym małym i średnim miastom oraz dużym metropoliom - wzrosły o 76 procent, a klienci przejechali już łącznie ponad 1 milion kilometrów. Usługa jest oferowana przez firmę Ford Germany i jej dilerów, oddając do dyspozycji klientów 170 stacji Ford Carsharing w całych Niemczech.

 

Łączność,dane i analizy

Podczas kongresu Mobile World, firma Ford po raz pierwszy w Europie zaprezentowała nowy model Kuga z systemem SYNC 3. Aktywowany głosem samochodowy system komunikacji i rozrywki pozwala kierowcy obsługiwać swój smartfon, system audio, nawigację oraz klimatyzację przy pomocy naturalnych komend głosowych, wydawanych m.in. w języku polskim.

 

Firma zapowiedziała również nowe aplikacje przeznaczone na ten system, a wśród nich aplikację pozwalającą kierowcy zarabiać pieniądze poprzez dostarczanie paczek. MyBoxMan pozwala kierowcy dostarczać przesyłki i zarabiać od 5 do 8 euro za pokonanie standardowej trasy o długości około 5 kilometrów.**

 

24 lutego podczas kongresu Mobile World Ford ogłosi również zwycięzców konkursu Ford Smart Mobility Game Challenge. Podczas ubiegłorocznych targów Gamescom - największych w Europie targach gier wideo - firma Ford ogłosiła konkurs, który miał zachęcić producentów gier do stworzenia projektów zawierających rozwiązania globalnych problemów związanych z mobilnością.

 

# # #

 

* Centra FordHub będą zlokalizowane w Nowym Jorku, San Francisco, Londynie i Szanghaju. Pierwsze centrum zostanie otwarte w tym roku w Westfield World Trade Center w Nowym Jorku.

 

** Ceny i zarobki uzależnione od liczby kilometrów, wymiarów paczki i jej wagi. Aplikacja MyBoxMan pozwala kierowcom zarobić dodatkowe pieniądze, jednak nie może zastąpić głównej działalności handlowej lub stać się stałym źródłem zarobku. Jeśli przychód przekroczy próg podlegający opodatkowaniu, trzeba będzie się z niego rozliczyć. Aplikacja dostępna początkowo dla systemu Android we Francji (w języku francuskim i angielskim) będzie stopniowo wprowadzana w 2016 roku w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, w Holandii i Wielkiej Brytanii w językach odpowiednich dla danego kraju.



Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.