Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

70 lat Tudora: powojenne porządki 
2016-05-10
70 lat Tudora: powojenne porz


Zakres prac i koszty powrotu zakÅ‚adów na tory produkcji cywilnej nie pozostawiaÅ‚y zÅ‚udzeÅ„, co do szans wypeÅ‚nienia siÄ™ scenariusza szybkiego renesansu. Rzeczywiste wyrwy w Å›cianach i dachach budynków oraz metaforyczne w kadrach, zrabowanej dokumentacji i utraconym wyposażeniu zakÅ‚adów, potrzebowaÅ‚y czasu na zasklepienie siÄ™.

PrzetrwaÅ‚e tu i ówdzie zapasy części pozwoliÅ‚y na montaż, w prowizorycznych warunkach, krótkich serii kilku przedwojennych modeli, lecz z oczywistych wzglÄ™dów nie można byÅ‚o wiÄ…zać z nimi tak przyszÅ‚oÅ›ci zakÅ‚adów, jak i marki. WyważajÄ…c ambicje z możliwoÅ›ciami, zdecydowano o rozwiÄ…zaniu przejÅ›ciowym i zarazem najmniej ryzykownym, polegajÄ…cym na doraźnej modernizacji najpopularniejszej konstrukcji w dotychczasowej historii wytwórni – modelu Popular.

Tym samym nowa ŠKODA 1101, wprowadzona do sprzedaży w sezonie 1946 stanowiÅ‚a w istocie kolejnÄ… ewolucjÄ™ Populara, tym razem odmiany 1101 z lat 1940-44. ZasadniczÄ… zmianÄ™ w cechach konstrukcyjnych rodziny Popular wprowadzono jeszcze w trakcie sezonu 1939.

ByÅ‚o niÄ… zastÄ…pienie skrzyni biegów, umieszczonej we wspólnej obudowie z przekÅ‚adniÄ… gÅ‚ównÄ… w zespole osi tylnej, skrzyniÄ… umieszczonÄ… tuż za silnikiem. Ta modyfikacja wymusiÅ‚a wydÅ‚użenie rozwidlenia przedniej części ramy, przechodzÄ…cej w swej dalszej części w centralnÄ… rurÄ™ noÅ›nÄ…. Tym samym, powojennÄ… ewolucjÄ™ Populara, opuszczajÄ…cego bramy w miÄ™dzyczasie znacjonalizowanej fabryki Mladá Boleslav, wyróżniaÅ‚ na pierwszy rzut oka nowy, trójkÄ…tny wlot powietrza z oÅ›mioma poziomymi listwami i reflektory zintegrowane z nieco przemodelowanymi bÅ‚otnikami przednimi. We wnÄ™trzu pojazdu, najwiÄ™kszÄ… innowacjÄ… okazaÅ‚a siÄ™ caÅ‚kowicie nowa tablica przyrzÄ…dów z – premierowo – wygospodarowanym miejscem na odbiornik radiowy.

Pierwsze egzemplarze 1101 z dwudrzwiowymi, zamkniÄ™tymi nadwoziami (od okreÅ›lenia ‘two door’ nazywanymi powszechnie ‘tudorami’) opuÅ›ciÅ‚y bramy fabryki Mladá Boleslav w maju 1946 roku.

Zaledwie miesiÄ…c po premierze modelu z nadwoziem podstawowym zaczÄ™to wprowadzać kolejne odmiany pochodne, zaczynajÄ…c od wariantów użytkowych. Fabryka macierzysta dostarczaÅ‚a podwykonawcom kompletne podwozia wyposażone w przednie, stalowe części karoserii i pozbawione pÅ‚yt podÅ‚ogowych.     

PierwszÄ… odmianÄ… pochodnÄ… 1101 zostaÅ‚ zamkniÄ™ty, użytkowy furgon, bez bocznego przeszklenia. Jego wzorzec ukoÅ„czono w Mladá Boleslav jeszcze w kwietniu 1946 roku, a produkcja ruszyÅ‚a we Vrchlabí tuż po wakacjach tego samego roku. W tym samym miejscu budowano bodaj najpopularniejszÄ… odmianÄ™ 1101, rozwiniÄ™tÄ… bezpoÅ›rednio z wersji furgon.

ByÅ‚a niÄ… modyfikacja sanitarna z osobliwie przetÅ‚oczonÄ… wewnÄ™trznÄ… Å›ciankÄ… dziaÅ‚owÄ…, ratujÄ…cÄ… cenne centymetry na nosze z pacjentem. Wersja sanitarna byÅ‚a jedynÄ… odmianÄ… 1101 wyposażanÄ… standardowo w nagrzewnicÄ™ wnÄ™trza, wykorzystujÄ…cÄ… ciepÅ‚o gazów spalinowych. Nadwozia sanitarek pokrywano lakierami w kolorach koÅ›ci sÅ‚oniowej lub srebrnym metalicznym, a do grudnia 1951 roku, wyÅ‚Ä…cznie w zakÅ‚adach Vrchlabí, powstaÅ‚o 4 561 pojazdów tego typu. Do pozostaÅ‚ych wykonaÅ„ nadwoziowych, już typowo osobowych 1101-ek zaliczyć trzeba odmianÄ™ roadster (nieliczna produkcja 1948-51, Vrchlabí i Kvasiny), póÅ‚kabriolet (1946-51, Mladá Boleslav) oraz czterodrzwiowego sedana (1948-51, fabryka Mladá Boleslav).

PaletÄ™ pojazdów o przeznaczeniu użytkowym uzupeÅ‚niaÅ‚y wspomniane zamkniÄ™te, dwumiejscowe furgony (od 1946 do 1952, Vrchlabí, wÅ›ród nich sÅ‚ynne wersje pocztowe, wykorzystywane także w Polsce) i przeszklone kombi STW z drugim rzÄ™dem siedzeÅ„ (1949-52, różni producenci i wykonania).

Te ostatnie wystÄ™powaÅ‚y równoczeÅ›nie w odmianach z zewnÄ™trznym oblachowaniem lub widocznym, drewnianym żebrowaniem, wypeÅ‚nionym panelami wykonanymi ze sklejki lub pÅ‚yt bakelitowych. Egzemplarze utrzymane w lokalnym stylu woody, jako jedyne w gamie, wyróżniaÅ‚y siÄ™ drzwiami zawieszonymi na swych przednich krawÄ™dziach – wyprzedajÄ…c model 1200, uznawany za prekursora tego rozwiÄ…zania w marce. Opracowanych odmian czteromiejscowego kabrioletu oraz sedana ze skÅ‚adanym dachem (czterodrzwiowego póÅ‚kabrioletu), ostatecznie do produkcji nie wdrożono.

Oficjalna cena pojazdu, realizowanego w systemie przydziaÅ‚ów, siÄ™gaÅ‚a w roku 1947 90 tysiÄ™cy koron, przy Å›rednich zarobkach nieprzekraczajÄ…cych czterech tysiÄ™cy koron. Jednakże w tym samym czasie, w realiach wolnorynkowych, nowe ŠKODY 1101 potrafiÅ‚y zmieniać wÅ‚aÅ›cicieli za sumy siÄ™gajÄ…ce 400 tysiÄ™cy koron.



Źródło: Skoda, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.