Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Badania psychologiczne kierowców 
2016-06-17
Badania psychologiczne kierowc

Przepisy jasno precyzują wymagania wobec przyszłych kierowców, określając ich sprawność fizyczną i psychiczną. Sprawność fizyczna sprawdzana jest u wszystkich kierowców już na etapie ubiegania się o prawo jazdy, badania psychologiczne zarezerwowane są dla zawodowych kierowców i kierowców, którzy łamią przepisy.


Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane sÄ… w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazaÅ„ psychologicznych do kierowania pojazdami. Ustawa o kierujÄ…cych pojazdami okreÅ›la, że takiemu badaniu podlegajÄ… miÄ™dzy innymi osoby, które ubiegajÄ… siÄ™ o uzyskanie uprawnieÅ„ w zakresie prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E lub uprawnieÅ„ do kierowania tramwajem, osoby wykonujÄ…ce pracÄ™ na stanowisku kierowcy, a także kierujÄ…cy motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem. DodatkowÄ… grupÄ™ stanowiÄ… kierowcy, którzy kierowali pojazdem w stanie nietrzeźwoÅ›ci, w stanie po użyciu alkoholu lub Å›rodka dziaÅ‚ajÄ…cego podobnie do alkoholu. Dodatkowo badaniu zostajÄ… poddani kierowcy, którzy przekroczyli liczbÄ™ 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz osoby, wobec których w wyniku badania lekarskiego zostaÅ‚a stwierdzona możliwość istnienia poważnych przeciwwskazaÅ„ psychologicznych do kierowania pojazdami.

OddzielnÄ… kategoriÄ™ stanowiÄ… osoby, które kierujÄ… w ramach obowiÄ…zków sÅ‚użbowych samochodem prywatnym lub sÅ‚użbowym. Wykonywanie tej pracy nie jest uzależnione od przeprowadzenia badaÅ„ psychologicznych, chyba że w przepisach wewnÄ™trznych firma uzależniÅ‚a wykonywanie takich obowiÄ…zków od koniecznoÅ›ci poddania siÄ™ temu badaniu przez pracownika.

Istnieje również możliwość, że zakres badaÅ„ profilaktycznych zostanie rozszerzony o badania psychologiczne przez lekarza medycyny pracy.

Na sprawność psychiczną kierowcy składają się 4 elementy:

1. Wiedza – kierowca powinien znać przepisy ruchu drogowego, zasady prowadzenia pojazdu, orientować siÄ™ w zasadach funkcjonowania ruchu drogowego, mieć wiedzÄ™ na temat wpÅ‚ywu sytuacji drogowych na sposób prowadzenia pojazdu.

2. UmiejÄ™tnoÅ›ci i wprawa – od kierowcy wymaga siÄ™ umiejÄ™tnoÅ›ci wÅ‚aÅ›ciwej obsÅ‚ugi urzÄ…dzeÅ„ kierujÄ…cych, odpowiedniej oceny sytuacji, oceny wÅ‚asnych możliwoÅ›ci w sytuacji drogowej typowej, nowej i trudnej, umiejÄ™tnoÅ›ci wykonywania wÅ‚aÅ›ciwych manewrów z uwzglÄ™dnieniem cech sytuacji drogowej.

„W sytuacjach drogowych nie tylko wiek kierowcy sprzyja uczestnictwu w wypadku drogowym, duże znaczenie ma doÅ›wiadczenie. Jego brak powoduje, że mÅ‚odzi wiekiem i stażem kierowcy majÄ… trudnoÅ›ci z wÅ‚aÅ›ciwÄ… ocenÄ… sytuacji na drodze i podejmowaniem decyzji. Im trudniejsza i bardziej zaskakujÄ…ca sytuacja, a także im mniejsze doÅ›wiadczenie kierowcy, tym wiÄ™cej czasu zajmuje mu trafna ocena sytuacji, podjÄ™cie wÅ‚aÅ›ciwej decyzji i jej wykonanie” - tÅ‚umaczy instruktor ŠKODA Auto SzkoÅ‚y, RadosÅ‚aw Jaskulski.

3. Motywacja i postawy – od kierowcy oczekuje siÄ™ motywacji do zachowania bezpiecznego, braku zachowaÅ„ agresywnych i lekceważących w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

Praca nad tym elementem sprawnoÅ›ci psychicznej najczęściej zwiÄ…zana jest z reedukacjÄ… kierowców, dotyczy kierowców, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwoÅ›ci, po użyciu alkoholu lub Å›rodka dziaÅ‚ajÄ…cego podobnie do alkoholu. Prowadzone dziaÅ‚ania majÄ… na celu wywoÅ‚anie zmiany nieprawidÅ‚owej postawy i zachowania w ruchu drogowym.

4. Predyspozycje do prowadzenia pojazdu.

MożliwoÅ›ci kierowcy okreÅ›lane sÄ… przez badania psychofizyczne. Ich celem jest stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazaÅ„ psychologicznych do kierowania pojazdem i wykonywania zawodu kierowcy. W konsekwencji z drogi majÄ… być wyeliminowani kierowcy, którzy ze wzglÄ™du na poziom sprawnoÅ›ci lub cechy osobowoÅ›ci nie bÄ™dÄ™ bezpiecznymi kierowcami.

DziaÅ‚ania psychologów majÄ… duży wpÅ‚yw na poziom bezpieczeÅ„stwa na drodze. Wynika z nich, że to czÅ‚owiek ma najwiÄ™kszy wpÅ‚yw na sytuacje drogowe. Jego fizyczna niesprawność lub cechy osobowoÅ›ci, powodujÄ…ce że nie zachowuje siÄ™ bezpiecznie, sÄ… przyczynÄ… zagrożenia dla niego i innych uczestników ruchu drogowego.



Źródło: Skoda, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.