Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Muzykalny Seat 
2018-06-08
Muzykalny Seat

Długie wycieczki za miasto w towarzystwie rodziny, codzienna droga do pracy i z powrotem lub stanie w korku. Samochód to miejsce, gdzie często słucha się muzyki, a jednocześnie jedno z tych, w których trudno uzyskać dobre brzmienie. Czy we wnętrzu auta można usłyszeć dźwięki jak w sali koncertowej? SEAT to sprawdził!


Jeszcze kilka dekad temu zespół pracowników Car Audio i Infotainment włączał się do prac w dalszych etapach projektowania samochodu, a dziś jest podczas nich obecny od początku. – Naszym celem jest aranżacja wszystkich elementów składających się na system dźwiękowy w pojeździe w taki sposób, aby zapewnić w nim jak najlepszy dźwięk – wyjaśnia José Luis Álvarez, inżynier z działu Infotainment.


 

Do dziesięciu strategicznie rozmieszczonych głośników

 

Lokalizacja i orientacja głośników to jeden z najważniejszych aspektów, które biorą pod uwagę inżynierowie. W zależności od modelu może pojawić się w nim od sześciu do dziesięciu głośników, które są źródłem tonów niskich, średnich i wysokich. Ich ostateczna pozycja musi uwzględniać zarówno aspekty estetyczne, jak i bezpieczeństwa. – Na jakość dźwięku wpływa także układ kabiny pasażerskiej – dodaje Adrián Mateo, inżynier dźwięku Car Audio w firmie SEAT.


 

Najcichszy pokój


 

Komora bezechowa jest dźwiękoszczelnym pomieszczeniem zaprojektowanym do pochłaniania fal dźwiękowych – to właśnie tam jest testowana jakość dźwięku z głośników. Dalsze testy wykonywane są w laboratorium elektronicznym w celu weryfikacji pracy radia i wzmacniaczy. To tylko dwa z wielu testów przeprowadzanych na całym systemie dźwiękowym po to, aby żaden inny element, taki jak kurz, wilgoć lub wibracje, nie wpłynął na jakość dźwięku.

 

– Projektując system dźwiękowy, chcieliśmy dać jego użytkownikom wrażenie, że słuchają muzyki w sali koncertowej, a nie w samochodzie – wyjaśnia José Luis Álvarez. Chociaż nie wszystkie głośniki znajdują się z przodu samochodu, jego zadaniem jest stworzenie takiego efektu. Praca inżyniera dźwięku polega na użyciu technik i narzędzi wykorzystywanych w salach koncertowych lub studiach nagraniowych. Jedną z nich jest korekcja, która precyzyjnie optymalizuje tony niskie, średnie i wysokie. Testy te są przeprowadzane z różnymi źródłami dźwięku: z radia, mp3 lub telefonu komórkowego. Wykorzystują one także różne gatunki muzyczne, od hip hopu i jazzu po kompozycje instrumentalne i wokalne, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość dźwięku przez cały czas.

 

W trasie

 

Wszystkie testy wykonywane są także podczas jazdy samochodem, aby sprawdzić oddziaływanie czynników zewnętrznych i pracy auta na jakość dźwięku. Inżynierowie za kierownicą dokonują końcowych regulacji parametrów systemu głośników. – Naszym ostatecznym celem jest uzyskanie jak najbardziej naturalnego dźwięku – podsumowuje Adrián Mateo.



Źródło: Seat, mototaget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.