Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Elektryzująca Kuga rusza na podbój Europy 
2019-04-22
Elektryzująca Kuga rusza na p

Nowy Ford Kuga kusi atrakcyjną stylizacją i wszechstronnością typową dla aut typu SUV. Przyszli nabywcy będą mieli do wyboru aż trzy koncepcje zelektryfikowanego układu napędowego - miękki, pełny i ładowany z gniazdka elektrycznego układ hybrydowy.


Na rynku debiutuje właśnie trzecia generacja Forda Kugi. Ten wprowadzony do sprzedaży w 2008 roku średniej wielkości SUV trafił już do miliona klientów. Kuga jest najlepiej sprzedającym się SUV-em Forda w Europie i trzecim najlepiej sprzedającym się samochodem Forda na tym kontynencie, ustępując miejsca tylko modelom Fiesta i Focus. W 2018 roku klienci zakupili ponad 150 tys. sztuk tego modelu i przyczynili się do wzrostu sprzedaży fordowskich SUV-ów o prawie 20% tylko w ubiegłym roku.

 

Zaprojektowany przez klientów

 

Nowy Ford Kuga jest pierwszym SUV-em opartym na nowej globalnej architekturze C2 Forda, która pozwoliła udoskonalić aerodynamikę służącą oszczędności paliwa i umożliwiła redukcję masy w stosunku do modelu poprzedniej generacji o 90 kg odnosząc porównanie do analogicznych wariantów układu napędowego. Nadwozie Kugi zapewnia o 10% większą sztywność skrętną, a to oznacza większe bezpieczeństwo pasażerów, podnosi dynamikę i wyrafinowanie jazdy. Auto stało się większe wewnątrz, zaś design jest bardziej ekspresyjny i dynamiczny. Sylwetka jest bardziej opływowa, a większy rozstaw osi zapewnia lepszą jakość jazdy i wyższą stabilność.

 

Starannie skomponowana oferta obejmuje zróżnicowane wersje – luksusową Vignale, usportowioną ST-Line oraz bogato wyposażoną Titanium.

 

„Klienci powiedzieli nam, że przydałaby jej się bardziej emocjonalna stylizacja, więc projektując nową generację nie ograniczaliśmy inwencji twórzczej naszych stylistów.  Wizualnie sylwetka stała się bardziej opływowa, niższa i szersza – aż przyjemnie na nią patrzeć.” – twierdzi Amko Leenarts, dyrektor działu projektów, Ford of Europe. „Przestrzeń nowego wnętrza to sanktuarium, zaprojektowane z myślą o ułatwieniu codziennego życia. Harmonijną, pełną powietrza przestrzeń wypełniliśmy materiałami klasy premium, wykończyliśmy z rzemieślniczą precyzją i wyposażyliśmy w najnowsza technikę.”

 

Nowy Ford Kuga dostępny jest w 12 kolorach nadwozia, w tym w metalizowanych Diffused Silver i Sedona Orange. Blue Panther, to nowy lakier, oferowany wyłącznie w wersji Vignale, któremu towarzyszą trójwarstwowe lakiery premium Lucid Red i perłowy Star White.

 

 

Różnorodność układów napędowych

 

Na początku tego roku Ford ogłosił, że każdy produkcyjny model (poczynając od nowego Focusa) otrzyma wersję ze zelektryfikowanym układem napędowym. Nowa Kuga jako pierwsza wypełnia postanowienia tej strategii. Auto będzie oferowane z systemem hybrydowym ładowanym z gniazdka, systemem miękkiej hybrydy i pełnym hybrydowym układem napędowym.

 

Kuga Plug-In Hybrid to wersja, która będzie dostępna od pierwszego dnia sprzedaży modelu. Zapewnia ona zasięg jazdy i swobodę oferowaną przez tradycyjny silnik spalinowy, dodając do tego sprawność i płynność działania elektrycznego układu napędowego. Pod maską samochodu jest montowany 2,5-litrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy pracujący w cyklu Atkinsona, silnik elektryczny pracujący też jako generator prądu oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności 14,4 kWh. Moc maksymalna zespołu napędowego to 225 KM. Zasięg na silniku elektrycznym przekracza 50 km.

 

Akumulator trakcyjny można naładować korzystając z domowego gniazdka o napięciu 230 V co zajmuje ok. 4 godziny. Jest on też doładowywany w czasie jazdy za pomocą techniki ładowania regeneracyjnego, czyli odzyskiwania energii kinetycznej podczas hamowania. Kierowca może decydować, kiedy i jak korzystać z zasilania akumulatorowego, dokonując wyboru jednego z trybów jazdy: EV Auto, EV Now, EV Later i EV Charge. Gdy akumulator osiągnie minimalny stan naładowania, Kuga automatycznie powraca do trybu EV.
Kuga EcoBlue Hybrid to samochód, w którym 2 litrowy wysokoprężny silnik EcoBlue o mocy 150 KM otrzymuje wsparcie elektryczne zapewniające mu jeszcze większą oszczędność paliwa. W układzie miękkiej hybrydy, standardowy alternator został zastąpiony rozrusznikiem/generatorem (BISG), napędzanym paskiem, który umożliwia odzyskiwanie energii podczas wytracania prędkości i wykorzystanie jej do ładowania zestawu chłodzonych powietrzem akumulatorów litowo-jonowych o napięciu znamionowym 48 V. BISG działa również jako silnik elektryczny wykorzystujący zmagazynowaną w akumulatorach energię, by zapewnić wspomaganie momentu obrotowego silnika podczas normalnej jazdy i przyspieszenia, a także do zasilania elektrycznego osprzętu pojazdu. 48-woltowy system elektryczny umożliwia również wykorzystanie całkowicie nowej wersji systemu Auto Start-Stop w większej liczbie sytuacji, co zapewnia dodatkowe oszczędności paliwa. Jego średnie zużycie na 100 km wynosi zaledwie 5,0 l/100km.

 

Kuga Hybrid pojawi się na rynku w drugiej połowie 2020 roku. Samochód wykorzystuje w pełni hybrydowy układ napędowy z automatycznym ładowaniem regeneracyjnym, co umożliwia jazdę z napędem czysto elektrycznym. Auto wyposażono w 2,5-litrowy silnik benzynowy pracujący w cyklu Atkinsona, silnik elektryczny, generator, akumulator litowo-jonowy oraz opracowaną przez Forda automatyczną skrzynię biegów łączącą oba źródła mocy. Oprócz napędu na przednie koła Ford zaoferuje opcję inteligentnego napędu na wszystkie koła. Zużycie paliwa tej wersji Kugi to 5,6 l/100km.

 

Nabywcy nowej Kugi mogą przebierać w całej gamie zaawansowanych silników benzynowych EcoBoost i wysokoprężnych EcoBlue, Diesle rozwijają moce 120 lub 190 KM, natomiast wersje z silnikami benzynowymi 120 lub 150 KM. Wszystkie silniki spełniają najnowsze, rygorystyczne normy emisji spalin Euro 6.2. Do wyboru są precyzyjne sześciobiegowe przekładnie manualne i nowe ośmiobiegowe przekładnie automatyczne czyniące jazdę samochodem jeszcze łatwiejszą.

 

Kuga jest po raz pierwszy oferowana z system wyboru profilu jazdy, co umożliwia kierowcy zmianę sposobu reakcji przepustnicy, siły wspomagania kierownicy i czułości systemu kontroli trakcji, a także punktów zmian biegów dla modeli z przekładnią automatyczną, by dopasować reakcje pojazdu i jego osiągi do różnych scenariuszy jazdy. Oprócz trybów Normal, Sport i Eco wprowadzono tryb Slippery zapewniający kierowcy większą kontrolę nad samochodem na nawierzchniach o zmniejszonej przyczepności, takich jak śnieg i lód. Tryb Deep Snow/Sand (głęboki śnieg/piasek) pomaga utrzymać pojazd w ruchu na miękkich, odkształcalnych nawierzchniach.

 

Nowa Kuga ułatwia holowanie wszystkich rodzajów przyczep, od małych przyczepek po duże przyczepy mieszkalne, a to dzięki użyciu dwóch innowacyjnych rozwiązań wspierających holowanie. Maksymalna masa holowanej przyczepy zależy od wybranej konfiguracji układu napędowego i może sięgać 2250 kg. Sterowany elektrycznie chowany hak holowniczy można obsługiwać za pomocą wygodnie umieszczonego przycisku w przestrzeni bagażowej.

 

 

Komfort, przestronność i elastyczność


Kabina nowej Kugi urosła w każdym możliwym kierunku, co automatycznie przekłada się na więcej miejsca dla nóg, ramion i bioder. Auto jest o 2 cm niższe, ale niżej osadzone fotele i kanapa pozwoliły wygospodarować więcej miejsca nad głową. Dla pasażerów podróżujących z tyłu po raz pierwszy dostępne są podgrzewane siedzenia zewnętrzne, a cały drugi rząd siedzeń można przesunąć do tyłu, aby uzyskać najlepszą w tej klasie długość przestrzeni na nogi wynoszącą 1 035 mm, można też tylny rząd siedzeń przesunąć do przodu, by powiększyć bagażnik o 67 litrów. Funkcja zdalnego składania siedzeń umożliwia łatwe złożenie drugiego rzędu foteli. W bagażniku umieszczono dwustronną (odwracalną) matę bagażnika z wysokiej jakości welurem z jednej strony, co zapewnia doskonały wygląd, oraz wytrzymałą i solidną gumową powierzchnią z drugiej strony, by zapobiec zanieczyszczeniu wnętrza mokrym lub brudnym sprzętem sportowym.

 

Dostęp do przestrzeni ładunkowej z dłońmi pełnymi toreb, lub z dzieckiem na rękach jest łatwiejszy dzięki zastosowaniu bezdotykowej techniki otwierania drzwi bagażnika, za pomocą ruchu stopy pod tylnym zderzakiem. Inżynierowie rozwiązali też problem przewozu zdemontowanej rolety bagażnika. Mieści się ona idealnie pod nową regulowaną podłogą bagażnika i jest łatwiejsza do demontażu.
Ogólny komfort podróżowania poprawiono dzięki zastosowaniu systemu aktywnej redukcji hałasów, wykorzystującego trzy precyzyjnie rozmieszczone w kabinie mikrofony monitorujące hałasy przedostające się z silnika do wnętrza. System kieruje następnie fale dźwiękowe w przeciwfazie generowane przez głośniki systemu audio, aby wyeliminować niepożądane dźwięki silnika i układu przeniesienia napędu.

 

Przyszli użytkownicy tego auta będą mogli efektywniej korzystać z zalet łączności ze światem podczas jazdy. Zaawansowane rozwiązania obejmują wbudowany modem FordPass Connect który sprawia, że samochód staje się mobilnym punktem dostępowym Wi-Fi, gwarantującym łączność bezprzewodową nawet 10 urządzeń. Oprócz pomagania kierowcom w planowaniu szybszych, mniej stresujących podróży dzięki aktualizacjom o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym dla systemu nawigacji i umożliwieniu pasażerom pobierania treści multimedialnych w czasie jazdy, FordPass Connect oferuje szereg wygodnych funkcji dostępnych za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dzięki nim można zlokalizować swój pojazd na zatłoczonym parkingu, sprawdzić zdalnie poziom paliwa, stan alarmu, przebieg jaki pozostał do wymiany oleju, zaryglować i odryglować drzwi, a nawet zdalnie uruchomić silnik. Kierowca może czuć się bezpiecznie ponieważ Funkcja eCall automatycznie nawiąże połączenie ze służbami ratunkowymi w razie poważnego wypadku. Kugę wyposaża się w bezprzewodową ładowarkę telefonów oraz system informacyjno-rozrywkowy Ford SYNC 3 wspierany przez 8 calowy centralny ekran dotykowy. Wysokiej klasy system audio B&O o mocy 575 W zapewnia świetną jakość dźwięku, a pierwszy na rynku zestaw wskaźników „true color” o przekątnej 12,3 cala jest bardziej przejrzysty, intuicyjny i łatwiejszy w odczycie niż tradycyjne zegary analogowe.

 

 

Technika budująca zaufanie

 

Nowa Kuga jest samochodem wygodniejszym, bardziej intuicyjnym, posiada też więcej funkcji wspomagających kierowcę. Wyrafinowany system Ford Co-Pilot360 składa się z rozwiązań zwiększających poziom ochrony, poprawiających prowadzenie pojazdu i ułatwiających parkowanie, a także sprawiających, że każda podróż będzie bardziej komfortowa, mniej stresująca i bezpieczniejsza.
Kuga potrafi odczytać znaki ograniczające prędkość, centruje swoją pozycję na pasie ruchu, ostrzega też kierowcę o pojazdach znajdujących się w martwym polu lusterek. Wszystko to ułatwia jazdę zarówno w miejskich korkach, jak i na autostradach. Podróże stają się mniej stresujące niż kiedykolwiek wcześniej. Reflektory doświetlające zakręty, inteligentne sterowanie strumieniem światła emitowanego przez diody LED w reflektorach sprawiają, że podróżowanie po zmroku stanie się przyjemnością. Ponieważ obserwowanie przez kierowcę drogi jest kluczowym elementem związanym z bezpieczeństwem jazdy, Kugę można wyposażyć w wyświetlacz przezierny tzw. head up display, który pozwala jednocześnie śledzić parametry dotyczące samochodu jak również drogę. Specjalne filtry do wysuwanego poliwęglanowego ekranu sprawiają, że może być odczytany przez użytkowników noszących okulary ze szkłami polaryzacyjnymi.
Aktywny asystent parkowania sprawi, że wciśnięcie się do ciasnej luki pomiędzy dwoma innymi pojazdami stanie się formalnością. Ford ulepszył ponadto system zapobiegania kolizjom z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów. Będzie on oferował kolejną, nową funkcję, która może automatycznie włączać hamulce w celu uniknięcia lub złagodzenia skutków wypadków, jeśli samochód skręcając przecina drogę nadjeżdżających pojazdów, a system wykrywa niebezpieczeństwo kolizji.

 

 

W razie wypadku, nowy system hamowania po kolizji pomaga zmniejszyć skutki potencjalnej kolizji wtórnej poprzez automatyczne zastosowanie umiarkowanego ciśnienia hamowania po wykryciu pierwszego zderzenia. Spowolnienie pojazdu może potencjalnie zmniejszyć obrażenia u pasażerów i pozwala uniknąć dalszych uszkodzeń pojazdu.

 

„Nie wkładamy do samochodów najnowszej techniki tylko dlatego, że taka jest już dostępna – powiedział Rowley. Rozwiązania takie jak nasz modem pokładowy FordPass Connect i nowy system utrzymywania pasa ruchu z asystentem martwego pola lusterek w połączeniu z naszą nową gamą rozwiązań napędowych Ford Hybrid zostały zaprojektowane tak, by odzwierciedlały nieustannie zmieniające się sposoby korzystania z naszych samochodów i by pomogły nowemu Fordowi Kuga doskonale dopasować się do życia naszych klientów.”

 Źródło: Ford, Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.