Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Nissan LEAF zakończył najdłuższą i najbardziej złożoną podróż samochodu autonomicznego w Wielkiej Brytanii 
2020-02-10
Nissan LEAF zakończył najdł

W ramach realizowanego w Wielkiej Brytanii projektu badań nad technologiami przeznaczonymi do pojazdów autonomicznych zakończono z sukcesem 230‑milowy przejazd takiego pojazdu brytyjskimi drogami.


 • Projekt wspieranego przez rząd brytyjski konsorcjum HumanDrive, na którego czele stoi Nissan Europe, dobiega końca
 • Celem wspólnego projektu było zbadanie jak nowe technologie mogą przyłożyć się do tego, by systemy pojazdów autonomicznych reagowały w sposób naturalny i zbliżony do ludzkiego
 • Brytyjski zespół projektu osiągnął ważny kamień milowy, którym jest zakończenie Grand Drive („wielkiej jazdy”), czyli autonomicznej 230‑kilometrowej podróży przez Wielką Brytanię
 • Trasę Grand Drive wyznaczono tak, by uwzględnić specyfikę brytyjskiej sieci drogowej ze skomplikowanymi rondami oraz szybkimi drogami pozamiejskimi pozbawionymi oznakowania pionowego i poziomego, a nawet krawężników

 

 

Projekt HumanDrive jest finansowany wspólnie przez rząd Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Centrum Pojazdów Połączonych i Autonomicznych (Centre for Connected and Autonomous Vehicles — CCAV) i Innovate UK oraz dziewięciu innych partnerów konsorcjum. Całkowity budżet projektu wynosił 13,5 mln GBP.

 

W ramach projektu badawczego zakończono z powodzeniem dwie próby: 230-milową, autonomiczną podróż po brytyjskich drogach – „Grand Drive” – z wykorzystaniem zaawansowanej technologii pozycjonowania oraz testy na zamkniętych torach, w ramach których badano jazdę podobną do ludzkiej z wykorzystaniem nauki maszynowej w celu poprawy wrażeń użytkowników.

 

Jako samochody testowe wykorzystano Nissany LEAF wyposażone w moduł GPS, radar, LIDAR i kamery, czyli technologie pozwalające odbierać otaczający świat. Na podstawie tak zbieranych danych system może podejmować decyzje dotyczące poruszania się po drogach i omijania przeszkód na trasie podróży.

 

 

Szczegóły Grand Drive

 

Pierwszym elementem projektu była „wielka jazda” z Cranfield w Bedfordshire do Sunderland. Przejazd ten był zwieńczeniem 30‑miesięcznej pracy konsorcjum HumanDrive, czyli zespołu partnerów współpracujących pod kierunkiem inżynierów Nissana z Wielkiej Brytanii.

 

Jednym z kluczowych aspektów projektu było opracowanie zaawansowanego systemu sterowania pojazdem autonomicznym. W miarę postępu i upowszechniania się łączności z Internetem oraz rozwiązań autonomicznych konieczne jest opracowanie zaawansowanych systemów jazdy autonomicznej dających klientom poczucie komfortu oraz zapewniających im znajome wrażenia.

 

W trakcie 230‑milowej podróży wyciągnięte z badań wnioski zastosowano w praktyce, w różnych scenariuszach jazdy drogami pozamiejskimi z minimalnym oznakowaniem lub całkowicie go pozbawionymi, przez skrzyżowania i ronda, a także autostradami. Technologia autonomiczna była wykorzystywana przy zmianie pasów ruchu, włączaniu się do ruchu oraz zatrzymywaniu się i ruszaniu.

 

Bob Bateman, kierownik projektu w europejskim Centrum Technicznym Nissana, powiedział:

 

„Projekt HumanDrive umożliwił nam opracowanie autonomicznego pojazdu, który poradził sobie ze specyficznymi dla tej części świata wyzwaniami spotykanymi na brytyjskich drogach, takimi jak skomplikowane ronda i szybkie drogi podmiejskie bez oznakowania pionowego i poziomego, a nawet krawężników”.

 

Grand Drive była zwieńczeniem wspólnej pracy członków brytyjskiego konsorcjum, którzy postanowili zbadać jak jazda autonomiczna może naśladować naturalny, „ludzki” styl prowadzenia samochodu.

 

 

HumanDrive i uczenie maszynowe

 

W drugiej części projektu analizowano jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja mogą ulepszyć doświadczenie użytkownika i podnieść komfort jazdy pasażerów pojazdów autonomicznych i podłączonych do Internetu. Pojazdy testowe, sprawdzane na prywatnych torach, były wyposażone także w systemy sztucznej inteligencji umożliwiające uczenie maszynowe w czasie rzeczywistym, opracowane przez należącą do konsorcjum firmę Hitachi Europe Ltd. Analiza wcześniejszych scenariuszy drogowych i wyników testów różnych rozwiązań umożliwia zbudowanie zbioru danych i wykorzystanie wniosków z takich doświadczeń w podobnych sytuacjach w przyszłości, aby wytyczyć bezpieczną trasę omijającą przeszkodę.

 

Technologie te poddano rygorystycznym testom i dopracowywano na różne sposoby, w tym w symulacjach, z wykorzystaniem techniki Hardware-in-the-loop oraz na prywatnych torach doświadczalnych.

 

 

Parlamentarny podsekretarz stanu w Departamencie Strategii Biznesu, Energii i Przemysłu, Nadhim Zahawi, powiedział:

 

 • „Bezpieczne ukończenie najdłuższej autonomicznej jazdy w Wielkiej Brytanii jest niesamowitym osiągnięciem Nissana i konsorcjum HumanDrive, a także ogromnym krokiem w kierunku wprowadzenia na brytyjskie drogi samochodów bez kierowców”.
 • „Projekt ten jest doskonałym przykładem na to, jak przemysł motoryzacyjny we współpracy z rządem może przysłużyć się do rozwoju technologii korzystnych dla mobilności ludzi, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla”.

 

Minister Stanu w Departamencie Transportu, George Freeman z kolei stwierdził, że:

 

 • „Wielka Brytania szybko staje się liderem w dziedzinie inteligentnej i zautomatyzowanej technologii zarządzania pojazdami i ruchem drogowym, w ogromnym sektorze globalnym, który ma stworzyć tysiące miejsc pracy”.
 • „Nasza przyszłość mobilności: Urban Strategy wspiera innowacje w transporcie na rzecz czystszego, bardziej ekologicznego i inteligentnego transportu, a udany projekt Nissana HumanDrive jest ekscytującym przykładem tego, jak może wyglądać kolejny etap brytyjskiej rewolucji transportowej”.

 

Projekt HumanDrive wykraczał poza rozwijanie technologii jazdy autonomicznej. Badanie dotyczyło także zaawansowanych funkcji cyberbezpieczeństwa w pojazdach autonomicznych, opracowania metod testowania i zapewnienia bezpieczeństwa testów takich samochodów w Wielkiej Brytanii oraz zweryfikowania konsekwencji pojawienia się samochodów autonomicznych w szerszym systemie transportowym.

 

HumanDrive i Nissan

 

Mimo że projekt badawczy HumanDrive ograniczał się do terenu Wielkiej Brytanii, wyciągnięte wnioski będą wykorzystane do tworzenia przyszłych systemów jazdy autonomicznej, a więc na znacznie szerszą skalę.

 

Dziś nowe Nissany Juke, LEAF, Qashqai i X-Trail są dostępne z systemem ProPILOT, czyli technologią Nissan Intelligent Mobility współpracującą z układem kierowniczym, sterowaniem przyspieszeniem oraz hamulcami, która ułatwia prowadzenie samochodu. System wspomaga poruszanie się jednym pasem autostrady i jest zoptymalizowany zarówno pod kątem dużego natężenia ruchu, jak i szybkiej jazdy.

 

Uwalniając kierowcę od najbardziej nużących czynności, przyczynia się do ograniczenia zmęczenia i stresu oraz do poprawy bezpieczeństwa, ułatwiając panowanie nad pojazdem i zwiększając poczucie pewności na drodze.

 

David Moss, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju w Nissan Europe, powiedział: „Wizja Nissan Intelligent Mobility zakłada rozwijanie technologii inteligentnej jazdy przeznaczonej do wykorzystania we wszystkich naszych samochodach w dowolnej części świata. Otworzyły się możliwości wykorzystania wyników tego udanego brytyjskiego projektu badawczego w przyszłych rozwiązaniach — bardziej autonomicznych, bardziej elektrycznych i jeszcze ściślej połączonych z Internetem”.

 

 

Członkowie konsorcjum realizującego projekt HumanDrive i ich specjalizacje

 

 • Nissan: partner wiodący i kierujący rozwojem pojazdu autonomicznego.
 • Hitachi: dostawca systemów sztucznej inteligencji zapewniających zbliżone do ludzkich mechanizmy kontroli i postrzegania otoczenia.
 • Uniwersytet w Leeds: zrozumienie ludzkich odruchów w kierowaniu pojazdem oraz ich zastosowanie w samochodach autonomicznych, a także opracowanie modelu ryzyka kierowcy.
 • Connected Places Catapult (CPC): zarządzanie projektem, komunikacja i marketing, kampania informacyjna oraz badanie aspektów bezpieczeństwa projektu.
 • Horiba Mira: zapewnienie obiektów testowych, obsługa projektu pod względem bezpieczeństwa.
 • SBD Automotive: zapewnienie cyberbezpieczeństwa i badanie interfejsu człowiek-maszyna w samochodzie autonomicznym.
 • Uniwersytet Cranfield.: zapewnienie obiektów testowych i obsługa pokazów samochodów autonomicznych.
 • Atkins Ltd.: zapewnienie ram bezpieczeństwa cybernetycznego.
 • Aimsun Ltd.: badanie oddziaływania samochodów autonomicznych na system transportowy.
 • Highways England: rozpoznanie potrzeb infrastruktury pod kątem wprowadzenia samochodów autonomicznych.

 Źródło: Nissan, Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

 • Brak postów do publikacji.