Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

BMW Guggenheim Lab na zakończenie biegu ulicznego w Berlinie 
2012-08-06
BMW Guggenheim Lab na zakończ

BMW Guggenheim Lab w Berlinie zakończyło sześciotygodniowy program zgłębiania kwestii życia miejskiego przy szczególnym nacisku na znaczenie podejścia „faktycznego działania” w celu napędzania zmian. Laboratorium otwarte było w dniach od 15. czerwca do 29. lipca, w dzielnicy Prenzlauer Berg, w kompleksie Pfefferberg.


Berlin był drugim przystankiem w ramach trwającej sześć lat i obejmującej dziewięć miast globalnej podróży tego projektu, przyciągając 27 144 zwiedzających w ciągu 33 dni. Różnorodne bezpłatne programy, w których można było wziąć udział – w tym 97 dyskusji, 101 warsztatów, 14 pokazów, 5 wydarzeń specjalnych i 27 wycieczek po mieście – oferowały praktyczne sposoby na wyposażenie mieszkańców w narzędzia i pomysły dotyczące kształtowania środowisk miejskich.

Programy w ramach laboratorium zostały opracowane przez członków berlińskiego zespołu laboratorium: José Gómez-Márquez, Carlo Ratti, Corinne Rose oraz Rachel Smith, wraz z kuratorem BMW Guggenheim Lab, Marią Nicanor, i dotyczą tematu Confronting Comfort (Konfrontacja z komfortem). Programy obejmowały warsztaty prototypowe organizowane przez Gómez-Márqueza; pokazy projektów transformacji miast prowadzone przez Smith; rozmowy na temat psychologii oraz miast, a także dyskusję panelową na temat kontrowersyjnej gospodarki terenami w Berlinie, znanej jako Liegenschaftspolitik, zorganizowanej przez Rose, a także dyskusje na temat znaczenia tymczasowej architektury prowadzoną przez Rattiego.

Ponadto laboratorium w Berlinie zapoczątkowało trzy miejskie projekty, które będą rozwijać się po wyjeździe laboratorium z Berlina: interaktywną mapę rowerową Berlina; warsztaty mobilne oraz mapę internetową do wyszukiwania utraconej własności będącej własnością państwową w Berlinie w celu uzyskania opinii mieszkańców na temat przyszłego wykorzystania; a także projekt ogrodów sąsiedzkich.

Wnioski z berlińskiego laboratorium są aktualnie analizowane i będą dostępne tej jesieni.

„Berlin ma mocno zakorzeniony system uczestnictwa obywateli, co miało ogromny wpływ na każdy aspekt pracy BMW Guggenheim Lab”, mówi Maria Nicanor, kurator. „Mieliśmy okazję nie tylko omówić kluczowe kwestie miejskie dotyczące Berlina, lecz także współpracować z lokalnymi grupami w celu zapoczątkowania różnorodnych projektów praktycznych, które, mamy nadzieję, okażą się korzystne dla Berlińczyków w nadchodzących miesiącach i latach”.

„Współpraca i rozmowa z mieszkańcami Berlina posiadającymi różne poglądy i wykształcenie była niezwykle satysfakcjonująca, szczególnie w celu poznania ich pomysłów na sprostanie wyzwaniom, z jakimi miasta borykają się obecnie”, mówi zespół Laboratorium berlińskiego we wspólnym oświadczeniu. „Uczestnictwo mieszkańców okazało się cennym zasobem dla naszej pracy oraz wszystkich programów Laboratorium, które nie odbyłoby się bez ich pomocy”.

BMW Guggenheim Lab przeniesie się teraz do Bombaju. Na zakończenie pierwszego z odbywających się w trzech miastach cyklów Laboratorium zostanie zaprezentowana specjalna wystawa w muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku, przedstawiając kwestie, które zostały poruszone, wymienione i zaprezentowane w miastach objętych projektem – Nowym Jorku, Berlinie i Bombaju.

BMW Guggenheim Lab będzie nadal stanowić globalne forum wymiany pomysłów online, po adresem bmwguggenheimlab.org, na blogu projektu, Lab | Log, a także w ramach dedykowanych społeczności w mediach społecznościowych na Twitterze (@BMWGuggLab oraz#BGLab), Facebook, YouTube, Flickr i Foursquare).

BMW Guggenheim Lab w Berlinie zostało przygotowane we współpracy z ANCB The Metropolitan Laboratory.

O BMW Guggenheim Lab

BMW Guggenheim Lab jest wspólną inicjatywą Fundacji imienia Solomona R. Guggenheima oraz BMW Group. Mieszczące się w mobilnej konstrukcji zaprojektowanej przez tokijską firmę architektoniczną Atelier Bow-Wow BMW Guggenheim Lab zostało uruchomione latem 2011 r. w Nowym Jorku. W ciągu sześciu lat BMW Guggenheim Lab odwiedzi łącznie dziewięć miast na całym świecie, w trzech kolejnych, dwuletnich cyklach, każdy o innej tematyce i strukturze. BMW Guggenheim Lab pojedzie do Bombaju zimą 2012-13. Szczegóły dotyczące „przystanku” Bombaj, a także drugiego cyklu BMW Guggenheim Lab, zostaną ogłoszone tej jesieni. Kuratorami BMW Guggenheim Lab są David van der Leer oraz Maria Nicanor z Muzeum Guggenheima.



Źródło: BMW, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.