Posiadasz już konto?

Zaloguj

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

40 lat Opel Safety Vehicle: bezpieczna droga od Kadetta C do Astry J 
2014-09-25
40 lat Opel Safety Vehicle: be

„Nie ruszaj bez pasów” – tak brzmiał slogan prowadzonej w 1974 roku w Niemczech kampanii społecznej, której celem było skłonienie kierowców do zapinania pasów bezpieczeństwa. Dwa lata później korzystanie z nich stało się obowiązkowe, a w roku 1984 za jazdę bez zapiętych pasów zaczęto karać mandatami.


W 1973 roku Opel zaczął standardowo wyposażać w pasy wszystkie modele, a rok później firma przedstawiła swoją wizję przyszłościowych technologii bezpieczeństwa. Opel Safety Vehicle, prototypowy samochód badawczy stworzony w oparciu o model Kadett C, wytrzymał zderzenie czołowe przy prędkości 40 mil na godzinę (około 65 km/h) i utorował drogę dla nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. To właśnie prędkości uderzenia Kadett zawdzięcza swoją nazwę: OSV 40. Obecny Opel Astra unaocznia z kolei, jak wiele zmieniło się od tamtego czasu. Kompaktowa Astra, efekt 40-letniego doświadczenia, zapewnia wzorcowy poziom bezpieczeństwa pasażerów i ultranowoczesne systemy wspomagania kierowcy.

 

OSV 40 – Opel Safety Vehicle wytrzymuje uderzenie przy prędkości 40 mil na godzinę

Dokładnie 40 lat temu mająca siedzibę w Rüsselsheim firma zaprezentowała swoją koncepcję bezpiecznego pojazdu kompaktowego. Miało to miejsce podczas drugiej międzynarodowej konferencji technicznej dotyczącej podniesienia poziomu bezpieczeństwa pojazdów, która odbyła się w Londynie. Inżynierowie otrzymali wtedy model Kadett C, który zadebiutował rok wcześniej, i przy tworzeniu wizji systemów bezpieczeństwa mogli puścić wodze fantazji. Technikom pozwolono wybrać nazwę samochodu, który otrzymał ostatecznie oznaczenie OSV (Opel Safety Vehicle). Liczba 40 odnosi się do prędkości uderzenia czołowego (w milach na godzinę), którą model był w stanie wytrzymać. Mimo rozbudowanych funkcji bezpieczeństwa waga samochodu nie mogła przekroczyć 1000 kilogramów.

 

Energia uderzenia pochłaniana przez piankę poliuretanową

Pierwszy przykuwający uwagę element to wydatne zderzaki, znacznie większe od współczesnych. Zderzaki OSV 40 wypełniono pianką poliuretanową zwiększającą ich zdolność pochłaniania energii. W przedniej części zastosowano elementy wypełnione pianką, które przy prędkości powyżej ośmiu kilometrów na godzinę składały się w sposób kontrolowany. Struktura pianki pochłaniała wystarczającą ilość energii, by zderzenie czołowe przy niższej prędkości powodowało jedynie niewielkie odkształcenie – w ten sposób powstał pierwszy samonaprawiający się zderzak. Inżynierowie wypełnili pianką również przestrzenie wewnątrz progów i drzwi w celu zapewnienia rezerw bezpieczeństwa przy uderzeniach bocznych. Wzmocnione relingi dachowe, jak również oparcia przednich foteli, które – mimo że przymocowane były do dachu poprzez konstrukcję pasa – można było regulować, znacząco zwiększyły stabilność kabiny. Ponadto szybę czołową wykonaną z laminowanego szkła przyklejono bezpośrednio do nadwozia – również z myślą o zwiększeniu sztywności konstrukcji.

 

Troska o bezpieczeństwo widoczna również wewnątrz samochodu

We wnętrzu samochodu wszystkie powierzchnie, z którymi pasażer mógłby mieć kontakt podczas wypadku, pokryto dwucentymetrową warstwą pianki poliuretanowej. Układ kierowniczy wyposażono w dodatkowy zaokrąglony element w dolnej części kolumny kierownicy.

 

Troskę o bezpieczeństwo widać było również w konstrukcji kokpitu OSV 40. Wyprodukowany przez firmę Hella centralny system ostrzegania kontrolował jedenaście funkcji i za pomocą dedykowanych lampek wyświetlał informacje o ewentualnych błędach. Cztery dodatkowe światła umieszczone za tylną szybą służyły sygnalizowaniu zarówno hamowania awaryjnego, jak i niebezpieczeństwa. Umieszczono je na tyle wysoko, że były doskonale widoczne dla innych użytkowników drogi. Dzielone lusterko wsteczne zapewniało doskonały widok – dolna część ograniczała martwe pole do minimum.

 

Przednie fotele zostały poszerzone w celu utworzenia dodatkowej przegrody oddzielającej tylną część pojazdu. Boczne wsporniki, szczególnie te, które znajdowały się na wysokości barków, zapobiegały wpadaniu na siebie pasażera i kierowcy w przypadku uderzenia bocznego. Minimalistyczne zagłówki przednich foteli zapewniały kierowcy dobry widok na to, co znajdowało się z tyłu samochodu. Bezpieczeństwo zwiększał ponadto nieograniczający pola widzenia system zagłówków dla pasażerów z tyłu, który mocowany był za pomocą pasów. Wszystkie fotele OSV 40 posiadały trzypunktowe pasy bezpieczeństwa – fotele przednie wyposażone były nawet w automatyczne napinacze.

 

Wszystkie testy bezpieczeństwa zdane celująco

OSV 40 spełnił wszystkie kryteria dotyczące testów zderzeniowych: Po zderzeniu czołowym z przeszkodą stałą przy prędkości 40 mil na godzinę wszystkie czworo drzwi dawały się otworzyć bez użycia narzędzi. Przednia część samochodu pochłonęła energię tak skutecznie, że wskutek odkształcenia metalowych części ulegała skróceniu o 50 cm. Równie imponujące były efekty zderzenia czołowego z pylonem przy prędkości 50 km/h, uderzenia z tyłu, uderzenia bocznego w słup oraz dachowania przy prędkości 48 km/h.

 

Opel Astra: najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa

Nowy przedstawiciel klasy kompaktowej Opla pozwala ocenić, jak wielkie postępy poczyniono od 1974 roku. Oprócz wytrzymałości strukturalnej, której można było oczekiwać, Opel Astra oferuje bogaty pakiet funkcji bezpieczeństwa biernego, jak również zestaw ultranowoczesnych systemów wspomagania kierowcy, które zdecydowanie podnoszą poziom bezpieczeństwa i komfortu wszystkich użytkowników pojazdu.

 

Podstawą systemów wspomagania kierowcy jest kamera drugiej generacji Opel Eye montowana w przedniej części samochodu. Inżynierowie zoptymalizowali także funkcję ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu i rozpoznawania znaków drogowych. Kamera przetwarza wiele poziomów jasności, jest też w stanie rozpoznawać dynamiczne oznaczenia LED. Dodatkowym rozwiązaniem dostępnym w połączeniu z Opel Eye jest wskaźnik odległości. Pokazuje on kierowcy przeliczony na sekundy dystans do poprzedzającego samochodu.

 

Tempomat adaptacyjny (ACC) utrzymuje odpowiednią odległość od pojazdu jadącego z przodu

Jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu: Tempomat adaptacyjny (ACC) z czujnikiem radarowym pomaga utrzymać wybraną prędkość, a jednocześnie zachować wcześniej ustaloną bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Oprócz prędkości kierowca może wybrać również dystans, jaki chce, aby dzielił go od pojazdu jadącego z przodu – dostępne są trzy opcje: znaczny, średni, niewielki. Po włączeniu tempomatu ACC czujnik radarowy stale sprawdza odległość od obiektów znajdujących się do 150 metrów przed samochodem. Wybrany dystans do najbliższego pojazdu na tym samym pasie pokazywany jest na środkowym ekranie wyświetlacza.

 

W skrajnych przypadkach, jeśli podczas hamowania w sytuacji zagrożenia kierowca nie zareaguje na ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne, a według obliczeń systemu może dojść do zderzenia, samochód może zostać automatycznie zatrzymany. Opel Astra zatrzymuje się dzięki układowi hamulcowemu wyposażonemu w najnowszej generacji system zapobiegający blokowaniu kół (ABS) oraz elektroniczny program stabilizujący (ESP Plus).

 

System adaptacyjnego oświetlenia przedniego: doskonałe oświetlenie w każdych warunkach

Najnowsza generacja podnoszącego bezpieczeństwo systemu adaptacyjnego oświetlenia przedniego (AFL+) z biksenonowymi reflektorami przednimi obejmuje bogaty pakiet inteligentnych funkcji oświetlenia, takich jak: układ asystenta świateł drogowych, dynamiczne oświetlanie łuków, statyczne doświetlanie zakrętów oraz system adaptacyjnego oświetlenia automatycznie reagujący na sytuację panującą na drodze, uwzględniając profil trasy (szosa, autostrada, miasto) i widoczność (słońce, mgła, deszcz) i odpowiednio dostosowujący reflektory. Światła LED do jazdy dziennej ukształtowano na podobieństwo grotów strzał. Należą one do wyposażenia standardowego i nadają Astrze wyjątkowy charakter.

 

Bogaty pakiet rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo bierne

Nawet jeśli wyczerpane zostaną możliwości wszystkich systemów zapewniających czynne bezpieczeństwo, kierowca Astry może liczyć na bogaty pakiet rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo bierne. Samochód standardowo wyposażony jest w sześć poduszek powietrznych. W przypadku aktywacji poduszki lub napinacza pasów włączają się światła ostrzegające o niebezpieczeństwie, a drzwi automatycznie się odblokowują. Oczywiście Astra jest również wyposażona w opatentowany przez firmę Opel system PRS (Pedal Release System). Podczas kolizji składa on pedały, co obniża ryzyko urazów stóp
i podudzia.

 

Opel OSV 40: dane techniczne

 

 

Długość w mm

4318

Szerokość w mm

1580

Wysokość w mm

1370

Rozstaw kół (przód) w mm

1330

Rozstaw kół (tył) w mm

1301

Masa w kg

965

Pojemność cm3

1196

Moc maksymalna
w kW (KM) przy obr./min.

44 (65) / 5600

Maks. moment obrotowy
w Nm przy obr./min.

95 / 3400



Źródło: Opel, informacja Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować

Ostatnie Komentarze

  • Brak postów do publikacji.