Posiadasz już konto?

Zaloguj

Artykuły

ADAC EcoTest – Prius Plug-in Hybrid najbardziej ekologicznym samochodem w klasie hybryd ładowanych z gniazdka 
2017-07-28
ADAC EcoTest – Prius Plu

Toyota Prius Plug-in Hybrid otrzymała najwyższą ocenę 5 gwiazdek za ekologiczność w badaniu EcoTest przeprowadzonym przez niemiecki automobilklub ADAC. To jedyny model z 5 badanych hybryd ładowanych z zewnętrznej sieci, wyróżniony 5 gwiazdkami ADAC. Prius Plug-in Hybrid znacząco wyprzedził konkurencję zarówno pod względem emisji zanieczyszczeń, jak i dwutlenku węgla. Łączne zużycie paliwa i energii elektrycznej przy w pełni naładowanym akumulatorze wynosi 1 l/100 km oraz 7,2 kWh/100 km i powoduje emisję 22 g/km CO2. Jazda wyłącznie w trybie hybrydowym bez korzystania z energii ładowanej z zewnątrz skutkuje spalaniem 3,4 l/100 km benzyny i emisją 79 g/km CO2.


  • Jedyna hybryda typu plug-in, która uzyskała maksymalną ocenę 5 gwiazdek w ADAC EcoTest

     

  • Najlepszy wynik spośród 5 hybryd plug-in obecnych na niemieckim rynku

     

  • Toyota już dziś spełnia normę redukcji średniej emisji CO2 do 95 g/km, wyznaczoną dla samochodów osobowych przez Parlament Europejski na rok 2020/21

 

Prius Plug-in Hybrid uzyskał łącznie 97 punktów na 100 możliwych – wynik ten wyróżnia się tym bardziej, jeśli porównać go z rezultatem drugiego najlepszego samochodu w badaniu ADAC, który zdobył 67 punktów i 3 gwiazdki. Najsłabszy hybrydowy model w tym zestawieniu uzyskał jedną gwiazdkę i tylko 24 punkty.

 

„Z punktu widzenia ochrony środowiska, doszliśmy do wniosku, że tylko Toyota Prius Plug-in Hybrid jest prawdziwym ekologicznym samochodem” – podsumowano w raporcie ADAC. Zaawansowany technicznie układ hybrydowy, który nowy Prius Plug-in Hybrid dzieli z Priusem 4. generacji, zapewnia bardzo niskie zużycie paliwa i energii elektrycznej. Silniki elektryczne o mocy 68 kW współpracujące z benzynowym silnikiem 1,8 l pracującym w oszczędnym cynku Atkinsona redukują emisję CO2 i zanieczyszczeń do minimum. W rezultacie ładowany z gniazdka Prius otrzymał 47 punktów na 50 możliwych za produkcję zanieczyszczeń i maksymalną liczbę 50 punktów za emisję CO2.

 

Gama modeli Toyoty z ekologicznym napędem liczy w Europie 8 samochodów, w tym 6 hybryd, jedną hybrydę plug-in i jeden samochód na wodór. Toyota Prius Plug-in Hybrid to jeden z wielu modeli marki, które zajmują najwyższe pozycje w rankingu ADAC EcoTest w swoich klasach. Jednym z nich jest Toyota Mirai, która zużywa średnio 0,76 kg wodoru na 100 km i 0 kWh/100 km, nie emitując przy tym żadnych spalin ani dwutlenku węgla, a jedynie czystą wodę. Toyota już dziś spełnia wyznaczony na lata 2020/21 cel redukcji emisji CO2 przyjęty przez Parlament Europejski, który zakłada, że nowe samochody osobowe będą mogły emitować do atmosfery średnio nie więcej niż 95 g CO2/km (czyli nie więcej niż 4,1 l/100 km dla aut benzynowych i 3,6 l/100 km dla diesli).

Inwestycje w samochody hybrydowe, hybrydy plug-in i auta na wodorowe ogniwa paliwowe stanowią ważny element długofalowego planu Toyota Environmental Challenge 2050, w którym japoński producent przyjął ambitne cele. Ich realizacja ograniczy do minimum wpływ działalności Toyoty na środowisko oraz przyczyni się do ochrony naturalnych ekosystemów. Jednym z założeń tej strategii jest redukcja do 2050 roku dwutlenku węgla emitowanego przez samochody o 90% w porównaniu do 2010 roku.



Źródło: Toyota

Zaloguj się aby skomentować