Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Artykuły

Robert Karaś bohaterem projektu CUPRA #AnotherWay 
2021-04-27
Robert Karaś bohaterem projek

Nowa rzeczywistość oznacza wyjątkowe wyzwania dla wszystkich, a szczególnie dla sportowców. O tym, co pozwala utrzymać pasję i motywację, opowiada Robert Karaś, światowy rekordzista w ultratriathlonie.


Robert Karaś jest obecnie jednym z najbardziej utytułowanych triathlonistów w Polsce. Do jego największych osiągnięć należy m.in. ustanowienie rekordu świata na dystansach podwójnego oraz potrójnego Ironmana. Realizację ambitnych planów Karasia – pobicia kolejnych światowych rekordów – w 2020 roku uniemożliwił globalny kryzys, który sparaliżował świat sportu. Gdy kolejne kraje ogłosiły lockdown, wszystkie obiekty sportowe zostały zamknięte, z dnia na dzień zawodnicy dowiedzieli się również o odwołanych startach.
 
– Mistrzostwa świata, igrzyska i wyścigi zostały przełożone lub odwołane – podsumowuje Robert Karaś. – Znam osoby, które musiały zrezygnować z triathlonu w ogóle. Pandemia pokrzyżowała plany wielu sportowców. Ja także wiele z moich założeń musiałem zmienić. Planowałem udział w zawodach, które się nie odbyły. To nie był łatwy czas.
 

 Iść własną drogą

Triathlonista nie poddał się i szybko podjął konieczne kroki, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do treningu w nowej rzeczywistości.
 
– Baseny z dnia na dzień zostały zamknięte. Ze względów bezpieczeństwa realizowałem więc treningi pływackie w warunkach domowych, natomiast większość treningów biegowych i rowerowych wykonywałem na bieżni mechanicznej i rowerze stacjonarnym. Musiałem się zmobilizować i wyznaczyć nowe cele  – opisuje Karaś.
 
Walka o własną pasję stała się motywem przewodnim projektu artystycznego #AnotherWay, który powstał w ramach partnerstwa Roberta Karasia z marką CUPRA. Fotograf i reżyser Paweł Frenczak towarzyszył ultratriathloniście podczas treningów w warunkach surowego reżimu sanitarnego – podczas biegów na rzadko uczęszczanych trasach, przejazdów rowerowych na podwarszawskich szosach czy na basenach otwartych tylko dla profesjonalnych sportowców. Pomimo trudnych okoliczności triathlonista z nieprzejednanym zapałem pracował, by zadbać o swój stały rozwój.
 
– Podążanie za celem wymaga teraz większej niż kiedykolwiek koncentracji i bardzo silnej woli. Moim założeniem było pokazanie skupienia Roberta, który po ciężkim okresie wrócił silniejszy i podąża do celu swoją drogą – mówi Paweł Frenczak. – Wspólne sportowe zainteresowania sprawiły, że nasza praca przebiegała w jeszcze fajniejszej atmosferze.
 
Na projekt #AnotherWay składa się cyfrowy album z 50 zdjęciami oraz 2-minutowy film dokumentujący determinację Roberta Karasia w dążeniu do wyznaczonego celu. Dzięki przyjętej formule online historia o pasji ultratriathlonisty nabrała nowego wymiaru dostępności, która obecnie jest trudna do osiągnięcia z pomocą klasycznych, wydrukowanych publikacji. Za projekt wirtualnego albumu odpowiada graphic designer Sebastian Cencyk. Efekt końcowy współpracy jest dostępny od 27 kwietnia na stronie cupraofficial.pl.
 

Niezależna wypowiedź artystyczna

Projekt Pawła Frenczaka i Sebastiana Cencyka to kolejna artystyczna inicjatywa CUPRY realizowana w Polsce. W 2019 roku hiszpańska marka przedstawiła kraftowy album #createthepath z udziałem Roberta Karasia oraz Aleksandry Popławskiej. Zdjęcia do tytułu przygotował ceniony fotograf Bart Pogoda, zaś za projekt i skład albumu odpowiadał David Racchi z butikowej agencji Walk with David. Projekt ten otrzymał nominację do prestiżowej nagrody SABREEMEA Awards w kategorii The Baltic.


Źródło: Cupra, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować

Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź numer VIN, aby sprawdzić Historię Pojazdu