Posiadasz już konto?

Zaloguj

lub zaloguj się za pomocą:

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się!

Darmowe Sprawdzenie VIN

Weryfikujemy Historię Wypadkową Pojazdów

Newsy

Czym wyróżnia się Audi e-tron Sportback? 
2020-09-15
Czym wyróżnia się Audi e-tr

Przedstawiając drugi model z linii e-tron, Audi konsekwentnie kontynuuje swój strategiczny kierunek. Audi e-tron Sportback to dynamiczny SUV coupé oferujący nawet 300 kW mocy i zasięg do 442 kilometrów na jednym ładowaniu akumulatora (wg pomiarów zgodnych z procedurą WLTP). Po raz pierwszy w pojeździe produkowanym seryjnie dostępne będą cyfrowe reflektory diodowe Matrix. Ich matryca świetlna podzielona jest na malutkie piksele, którymi można sterować z wyjątkową precyzją.


 

Elegancki, wydajny, pełen ekspresji: wygląd zewnętrzny


Audi e-tron Sportback** łączy w sobie moc przestronnego SUV-a z elegancją czterodrzwiowego coupé i progresywnym charakterem samochodu elektrycznego. Wymiary samochodu: długość 4901 mm, szerokość 1935 mm i wysokość 1616 mm. Dach płasko rozpościera się nad muskularną karoserią, ostro opada do tyłu – w stylu typowym dla coupé – i przechodzi w mocno pochylone słupki D. Dolna krawędź trzeciego okna bocznego unosi się ku górze, a jednocześnie w kierunku tyłu – to cecha charakterystyczna dla modeli Sportback.


Dzięki ośmiokątnej osłonie chłodnicy Singleframe, mocnym konturom nad kołami i wyglądającej niczym wyrzeźbiona tylnej części auta, Audi e-tron Sportback** doskonale wpisuje się w stylistykę marki. Detale sygnalizują światu, że ten SUV coupé jest pojazdem w pełni elektrycznym. W całości obramowana osłona chłodnicy Singleframe z pionowymi żebrami prezentuje się w jasnoszarym, platynowym kolorze, co jest cechą charakterystyczną dla modeli e-tron. W dolnym obszarze reflektorów diodowych Matrix cztery poziome segmenty tworzą charakterystyczną dla modeli e-tron sygnaturę świateł do jazdy dziennej. Motyw ten powielany jest w wielu punktach pojazdu i jest interpretowany trójwymiarowo, chociażby na przykuwających uwagę progach. Ich czarne wstawki przyciągają wzrok do miejsca, gdzie znajduje się akumulator - centrum energetyczne Audi e-tron Sportback**. Projektanci umieścili ten motyw również na szerokim dyfuzorze, zwracając tym samym uwagę na brak rur wydechowych. Pasmo świetlne łączy ze sobą tylne światła diodowe.


Nowy SUV-a coupé marki Audi z czysto elektrycznym napędem może zostać polakierowany w jednym z 13 kolorów do wyboru. Logo na osłonie gniazda ładowania – a na życzenie także zaciski hamulcowe – lśnią w sygnalizującej wysokie napięcie intensywnie pomarańczowej barwie. Krawędzie nadkoli są standardowo zaakcentowane matowym antracytem, co podkreśla terenowy wygląd pojazdu. To samo dotyczy osłony podwozia, dyfuzora i progów. Wszystkie one są polakierowane na czarno. W ramach linii wyposażenia zewnętrznego advanced, elementy dodatkowe polakierowane są w kontrastowej szarości albo w kolorze karoserii. Osłona podwozia i dyfuzor są tu utrzymane w matowym kolorze srebrnym.


Wersja S line w szczególny sposób podkreśla sportowe geny Audi e-tron Sportback**. Jest ona standardowo wyposażona w 20-calowe felgi i sportowe zawieszenie pneumatyczne. Po bokach zderzaka o wyraziście zarysowanych konturach znajdują się pełne ekspresji masywne wloty poprawiające opływ powietrza. Rozciągają się one aż pod reflektory i tworzą dynamiczny, widoczny już z daleka obraz. Osłonę chłodnicy zdobi emblemat S line, a aluminiowe listwy progowe – logo #S. Montowane standardowo spojler w tyle pojazdu i wyrazisty dyfuzor rozciągający się na całej szerokości auta, przyczyniają się do doskonałej aerodynamiki.
 

W przeciwieństwie do wersji bazowej, elementy dodatkowe karoserii w ramach linii wyposażenia zewnętrznego S line są polakierowane w kolorze pojazdu. Dotyczy to brzegów nadkoli, zderzaków i lusterek bocznych. Jako uzupełnienie, Audi oferuje pakiet stylistyczny Czerń, charakteryzujący się czarnymi akcentami na osłonie chodnicy Singleframe, bocznych szybach i zderzaku. Również obudowy lusterek bocznych są opcjonalnie dostępne w kolorze czarnym.Współczynnik oporu czołowego powietrza 0,25: najlepsza aerodynamika dla większego zasięguAudi e-tron Sportback** w połączeniu z pakietem wyposażenia zewnętrznego S line i wirtualnymi lusterkami bocznymi oferuje doskonałą wartość współczynnika oporu czołowego powietrza, zaledwie 0,25 – czyli jeszcze lepszą niż siostrzany model Audi e-tron**. Wynika to przede wszystkim z kształtu karoserii typowego dla modelu coupé, a tym samym z mniejszego oporu aerodynamicznego za pojazdem. Wysoka krawędź obrysowa modelu Sportback minimalizuje zawirowania w opływie powietrza, co w ostatecznym rozrachunku wpływa korzystnie na zużycie energii. Według pomiarów zgodnych z procedurą WLTP, ten SUV coupé na jednym ładowaniu akumulatora może pokonać do 442 km. Kolejnym czynnikiem zwiększającym wydajność są opcjonalne, wirtualne lusterka boczne w kształcie skrzydła, w których zamiast szklanych luster zamontowano kamery. Przekazywane przez nie obrazy są wyświetlane na wyświetlaczach OLED umieszczonych w przestrzeni między deską rozdzielczą a drzwiami. Ekrany wyświetlaczy charakteryzują się wysokim kontrastem. Kiedy kierowca zbliża palec do powierzchni ekranu dotykowego aktywuje symbole, przy pomocy których może zmieniać ustawienie obrazu. Ponadto w trzech sytuacjach lusterka dopasowują się automatycznie: podczas jazdy po autostradzie, przy manewrach skręcania oraz parkowania. W każdym przypadku zapewniają obraz o optymalnej widoczności. Właściwości aerodynamiczne samochodu podnoszą także elementy niewidoczne z zewnątrz. Należą do nich m.in. regulowany wlot powietrza z tunelami zapewniającymi chłodzenie przednich hamulców, aerodynamiczne koła i całkowicie zabudowane podwozie z aluminiową płytą chroniącą akumulator wysokiego napięcia.

 Innowacja na skalę światową w samochodzie produkcji seryjnej: cyfrowe reflektory diodowe MatrixCyfrowe reflektory diodowe Matrix to ukoronowanie wyposażenia wchodzącego na rynek modelu Audi e-tron Sportback**. To, że znajdują się one w samochodzie produkowanym seryjnie, to innowacja na skalę światową. Światło pochodzi tu z podzielonych na malutkie piksele diod, oświetlających drogę z wysoką rozdzielczością. Kryje się za nimi technologia zwana w skrócie DMD (Digital Micromirror Device – cyfrowa matryca z mikrozwierciadeł), stosowana także w wielu projektorach wideo. Jej sercem jest mały układ scalony zawierający około miliona mikrozwierciadeł, których krawędzie mają długość zaledwie kilku setnych milimetra. Za pomocą pól elektrostatycznych, każde z nich można poruszyć nawet 5000 razy na sekundę. Zależnie od ustawienia, światło diodowe jest kierowane poprzez soczewki na drogę albo jest pochłaniane przez absorber, aby zamaskować obszary wiązki światła.

 W Audi e-tron Sportback** cyfrowe światła (w produkcji seryjnej pojawią się jeszcze w tym roku), pełnią kilka funkcji. Np. podczas zamykania i otwierania pojazdu generują dynamiczne animacje wyświetlane na ścianie lub podłożu. W ten sposób obszar przed pojazdem przeobraża się w rozświetloną scenę. Podczas pokonywania zakrętów, jazdy w mieście i na autostradzie oferują bardzo precyzyjne warianty świateł mijania, a w przypadku świateł drogowych jeszcze dokładniej się dostosowują się do warunków i do otoczenia, by nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim jednak oferują nowatorskie funkcje, takie jak oświetlenie pasa ruchu i światło prowadzące. Na drogach szybkiego ruchu światło pasa ruchu tworzy „dywan” świetlny, który jasno wskazuje pas, po którym porusza się pojazd i dynamicznie dopasowuje się podczas jego zmiany. W ten sposób pomaga kierowcy skupić uwagę na danym pasie i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto światła orientacyjne przy pomocy ciemnych nieoświetlonych linii predyktywnie pokazują pozycję pojazdu na pasie ruchu i wspierają w ten sposób bezpieczną jazdę środkiem pasa – zwłaszcza na wąskich drogach czy w miejscu prowadzenia robót drogowych. Funkcja oznaczania drogi wykorzystywana jest również w połączeniu z opcjonalnym asystentem jazdy nocą. Kiedy system wykryje pieszego, światło automatycznie go oświetla, w ten sposób zmniejszając ryzyko niedostrzeżenia pieszego w bezpośrednim sąsiedztwie pasa ruchu.

 

Fakty w skrócie

 

Stylistyka zewnętrzna

 

- Długość: 4901 mm, szerokość: 1935 mm, wysokość: 1616 mm, rozstaw osi: 2928 mm.
- wyrazista stylistyka typowa dla SUV-a. Dach płasko rozpościera się nad muskularną karoserią, ostro opada do tyłu – w stylu typowym dla coupé – i przechodzi w mocno pochylone słupki D
- nowe detale charakterystyczne dla modelu e-tron: jasnoszary grill Singleframe, wyrazista strefa nadproży, dyfuzor bez końcówek rur układu wydechowego, emblemat i zaciski hamulcowe w pomarańczowym kolorze nawiązującym do oznaczeń sieci wysokiego napięcia
- w reflektorach typowa dla modelu e-tron pozioma sygnatura świetlna; szerokie pasmo świateł tylnych
- 13 kolorów lakieru do wyboru

 

 

Aerodynamika


- zaawansowana aerodynamika: wirtualne lusterka boczne, sterowany wlot powietrza chłodzącego z kanałami do chłodzenia hamulców, całkowicie zabudowany spód podwozia, kurtyny powietrzne, koła zoptymalizowane pod względem opływu powietrza i opony zoptymalizowane pod względem oporu toczenia
- współczynnik oporu powietrza cw z opcjonalnymi wirtualnymi lusterkami bocznymi: 0,25 – lepszy niż w siostrzanym modelu e-tron
- bardzo niski poziom odgłosów wiatru i hałasów, dający niesamowite wrażenie ciszy podczas jazdy i zapewniający wysoki komfort
 

Napęd


- po jednym silniku elektrycznym na przedniej i na tylnej osi, łączna moc systemowa 265 kW i 561 Nm monetu obrotowego (w trybie boost: do 300 kW i moment obrotowy 664 Nm)
- przyspieszenie porównywalne z przyspieszeniem samochodu sportowego: od 0 do 100 km/h w 6,6 sekundy (5,7 sek. w trybie boost), prędkość maksymalna 200 km/h (ograniczona elektronicznie)
- elektryczny napęd na cztery koła z błyskawicznie działającą regulacją i selektywnym sterowaniem rozkładem momentu napędowego; wysokie skomunikowanie regulacji napędu i hamulców
- elastyczna i dzięki temu wyjątkowo wydajna koncepcja rekuperacji z odzyskiwaniem energii podczas toczenia się pojazdu i podczas hamowania silnikiem, kierowca może wybrać trzy stopnie rekuperacji
- zasięg na jednym ładowaniu akumulatora: do 442 km w cyklu testowym WLTP
 

 

Zawieszenie


- sportowy charakter osiągnięty dzięki niskiej i centralnej pozycji montażowej akumulatora
- system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select z siedmioma profilami; elektroniczny system stabilizacji toru jazdy z trybem sportowym i offroad oraz z funkcją dezaktywacji
- innowacyjny układ hamulców z kompaktową jednostką centralną i szybkim wytwarzaniem ciśnienia; symulator pedału hamulca sprawia, że wytwarzanie ciśnienia i jego redukcja są dla kierowcy niewyczuwalne
- progresywny układ kierowniczy i adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension w standardzie; wysokość zawieszenia zmieniać się może nawet o 76 mm
 

Akumulator wysokiego napięcia


- 95 kWh energii, napięcie znamionowe 396 V, masa blisko 700 kg
- wymiary: 2,28 x 1,63 x 0,34 m, 36 modułów ogniw, każdy z 12 ogniwami typu pouch, moduły ułożone na dwóch poziomach (w przypadku wersji 50 quattro: akumulator zbudowany z 27 modułów ogniw ułożonych na jednym poziomie)
- pośredni układ chłodzący z profili aluminiowych, oddzielony od komory z ogniwami
- ochrona przed uderzeniami zapewniona dzięki szkieletowej konstrukcji ramy i dzięki grubej płycie podłogowej
- wydajne zarządzanie temperaturą z czterema obiegami i pompą ciepła
 

Oferta rozwiązań w zakresie ładowania


- ładowanie w podróży: prądem stałym z mocą do 150 kW albo prądem zmiennym z mocą 11 lub 22 kW (z opcjonalnym drugim, zintegrowanym urządzeniem ładującym)
- ładowanie w domu: standardowo – z mocą 11 kW, opcjonalnie – z mocą do 22 kW; z systemem zarządzania energią w gospodarstwie domowym zapewnione inteligentne funkcje dodatkowe, takie jak wykorzystanie własnej instalacji fotowoltaicznej
- Oferowana przez Audi usługa ładowania e-tron Charging Service zapewnia łatwy dostęp do ponad 160 000 publicznych stacji ładowania w 24 krajach europejskich , natomiast w Polsce aż do 550 stacji ładowania.
- aplikacja myAudi do zarządzania na odległość ładowaniem i wstępną klimatyzacją wnętrza

 

 

Wnętrze


- stylistyka wnętrza z eleganckim i zredukowanym językiem formalnym
- okalająca linia wrap-around, kokpit zorientowany na kierowcę, trójwymiarowa konsola tunelu centralnego z wizualnie unoszącą się w powietrzu podpórką nadgarstka z przyciskiem wyboru trybu jazdy
- starannie dobrane kolory i materiały
- dużo przestrzeni: miejsce dla pięciu osób, 615 l bazowej pojemności bagażnika, do 1665 l ze złożonymi oparciami tylnych siedzeń; schowek pod maską o pojemności 60 l
- przestrzeń nad głową z tyłu jest tylko o 20 mm mniejsza niż w Audi e-tron
- bogate wyposażenie komfortowe (w opcji): fotele z funkcją wentylacji i masażu; pakiet jakości powietrza Air Quality, pakiet oświetlenia konturowego/oświetlenia Ambiente, cyfrowy kluczyk Audi connect i personalizacja
 

 

Obsługa i connectivity


- dwa duże wyświetlacze dotykowe o przekątnej 12,1 i 8,6 cala z funkcją haptycznej reakcji zwrotnej
- na życzenie najnowsze rozwiązanie techniczne: wirtualne lusterka boczne z wyświetlaczami dotykowymi
- sterowanie naturalnym głosem z funkcją wyszukiwania informacji zapisanych w pojeździe i w chmurze
- Audi virtual kokpit z wyświetlaczem o przekątnej 12,3 cala w standardzie, na życzenie także w wersji „plus” oraz opcjonalny wyświetlacz danych na przedniej szybie head-up display
- nawigacja MMI Navigation plus w standardzie, transmisja danych z prędkością LTE, hotspot Wi-Fi
- Audi connect z szeroką gamą usług online, w tym elastyczny planer tras e-tron
- możliwość dokupienia przez internet wielu dodatkowych funkcji oświetlenia, systemów wsparcia i infotainment
- systemy wsparcia kierowcy, w tym adaptacyjny asystent jazdy i asystent wydajności, pomagające w długich trasach, w mieście i podczas parkowania; centralny sterownik przetwarzania danych z czujników


**(Dane o zużyciu paliwa/prądu i o emisji CO2 mieszczą się w podanych zakresach zależnie od poziomu wyposażenia pojazdu).Źródło: Audi, Mototarget.pl

Zaloguj się aby skomentować