Posiadasz już konto?

Zaloguj

Artykuły

Grupa Volkswagen i Enel X Way zbudują największą sieć szybkich stacji ładowania we Włoszech – Ewiva 
2022-12-19
Grupa Volkswagen i Enel X Way

Grupa Volkswagen i zajmująca się elektromobilnością firma Enel X Way powołały spółkę Ewiva, której zadaniem będzie przyspieszenie rozwoju elektromobilności we Włoszech poprzez budowę stacji szybkiego ładowania w tym kraju. Niedawno otwarta pierwsza stacja sieci w Rzymie to kolejny krok na drodze ścisłej współpracy Grupy Enel i Grupy Volkswagen w celu rozbudowy ekosystemu dla elektromobilności na Półwyspie Apenińskim.


„Rozwój infrastruktury ładowania odgrywa kluczową rolę dla szybkiego rozpowszechniania się samochodów elektrycznych. Enel i Volkswagen, dwaj potężni gracze z różnych gałęzi przemysłu, połączyli siły, by jak najszybciej było to możliwe” – powiedział Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen, odpowiedzialny za technologię oraz prezes zarządu spółki Volkswagen Group Components.
 
„To wspólne przedsięwzięcie to ważny krok w ciągłym dążeniu Enel X Way i Grupy Enel do rozpowszechnienia mobilności elektrycznej w całych Włoszech poprzez przyspieszenie rozwoju nowoczesnej sieci stacji ładowania o dużej mocy, która pomoże uczynić pojazdy elektryczne pierwszym wyborem dla kierowców” – powiedziała Elisabetta Ripa, prezes Enel X Way. „Zgodnie ze strategią przyjętą przez Enel X Way w zakresie rozwoju publicznej infrastruktury ładowania, przyjmujemy podejście otwarte i udostępnimy sieć wszystkim dostawcom usług mobilności i kierowcom pojazdów elektrycznych wszystkich producentów” – dodała Elisabetta Ripa.
 
Ewiva już teraz wdraża największą sieć ultraszybkiego ładowania we Włoszech, z 750 punktami w 233 lokalizacjach, z których część jest już gotowa do uruchomienia. Dołączą one do ok. 17 tysięcy punktów ładowania, obsługiwanych przez Enel X Way. Spółka joint venture do końca 2023 roku będzie mieć punkty ładowania w 500 lokalizacjach, do 2025 roku zamierza osiągnąć liczbę 3000 punktów ładowania o mocy do 350 kW, zasilanych w 100% energią odnawialną. W sumie Ewiva będzie obsługiwać ponad 800 lokalizacji skoncentrowanych w centrach miast, na obszarach podmiejskich i przy głównych drogach, wykorzystywanych przez osoby dojeżdżające do pracy i przez turystów. Z sieci stacji ładowania o dużej mocy spółki Ewiva mogą korzystać kierowcy wszystkich pojazdów elektrycznych. 
 
Ewiva otworzyła w grudniu pierwszą stację nowej sieci, zlokalizowaną w Rzymie, przy Via Flaminia 871. Do dyspozycji kierowców jest salonik i 14 punktów ładowania o mocy do 300 kW, a całość przykryto dachem z paneli słonecznych, które wyprodukowano w należącej do Grupy Enel gigafabryce 3Sun na Sycylii.
 
Enel X Way to spółka należąca do Grupy Enel, zajmująca się elektromobilnością. Działa ona w 16 krajach i zarządza blisko 430 tysiącami punktów ładowania (są to stacje własne spółki, jak i udostępniane w ramach roamingu). Jako globalna platforma dla elektromobilności, firma koncentruje się na rozwoju elastycznych technologii i rozwiązań ładowania, aby poprawić doświadczenia klientów i umożliwić elektryfikację transportu dla konsumentów, przedsiębiorstw, miast i administracji publicznej.
 
Grupa Volkswagen uczyniła ładowanie i energię jednymi z najważniejszych części swojej działalności, w ramach strategii NEW AUTO. Jak żaden inny producent samochodów, firma inwestuje w rozwój otwartej sieci stacji szybkiego ładowania na całym świecie. Do 2025 roku w Europie, Chinach i USA wraz z partnerami planuje otworzyć ok. 45 000 punktów ładowania o wysokiej mocy (HPC). Oferta produktowa obejmuje również całą gamę rozwiązań w zakresie ładowania dla klientów prywatnych i firm – od własnych wallboxów i elastycznej stacji szybkiego ładowania Flexpole, po usługi ładowania oraz innowacyjne i inteligentne taryfy, oparte na energii odnawialnej. W kolejnym kroku Volkswagen chce zmienić samochód elektryczny w mobilny bank energii w systemie energetycznym tworząc wartość dodaną dla użytkowników tego typu aut.


Źródło: Volkswagen, Mototarget

Zaloguj się aby skomentować